Masaryk si nepřál na Hradě nahotinky. Kdo porušil pravidlo? Beneš, Hácha či Gottwald?

K 100letému výročí ČR lze do 9. 12. v Císařské konírně na Pražském hradě zhlédnout zajímavou sbírku obrazů, již pro ČSR pořizovali exprezidenti Masaryk, Beneš, Hácha a Gottwald. Jde o prezidentskou sbírku odrážející vkus výše zmíněných. Na akvizicích obrazů se podíleli historik umění Václav Štech, správce fondu Jindřich Říha i Alice Masaryková.

Umělecké obrazy (podobně jako fotografie) — obrana proti MATRIXU, potvrzení identity

Autorkami výstavy nazvané „Tož to kupte!“ TGM a sbírka umění pro Hrad jsou Markéta Ježková a Jitka Šosová. Větou „tož to kupte!“ Masaryk posvětil získání první várky obrazů, kterými se rozšířila původní sbírka Habsburků. Autorky samy říkají: „[Citovaní čtyři prezidenti] společně postupně vytvořili sbírku, v níž jsou zastoupeni významní čeští umělci a která představuje neobyčejnou perspektivu pohledu zdejších dějin.“

Krymské slunce Ivana Ajvazovského ozařuje Pražský hrad navzdory protiruským sankcím

Sputnik si zašel na výstavu, přidružil se ke komentované procházce po výstavě. Ke svému překvapení zjistil, že mezi vystavovanými umělci jsou dva ruští malíři — IIja Repin (1844-1930) a Ivan Konstantinovič Ajvazovskij (1817-1900). Ajvazovskij se svým obrazem Východ slunce na Krymském pobřeží výborně stylově doplňuje s českým malířem Jakubem Schikanederem (1855-1924), jehož obraz Na ztracené vartě zpracovává impresi měsíce (nebo večerního slunce?). U Ajvazovského slunce vychází, u Schikanedera zapadá. První výjev je situován na Krym s důrazem na moře, druhý český autor maluje z paměti, jde o výjev večerní, ba noční zamlžené zimní Prahy, vyvolaný z paměti, kdy se stíny prodlužují… Zasněný akademický romantismus marinní scény ruského umělce se prolíná s romanticky nebulózním dojmem ulice české metropole, v jejímž přítmí mizí kočár (obdoba symbolu vzdalující se lodi). Oba zmíněné obrazy jsou naprostými skvosty. Přinášíme vám je obrazem i na videu. To musíte vidět.

Jakub Schikaneder – Na ztracené vartě (vůz v noci).

©
Sputnik / Vladimír Franta/Jakub Schikaneder
Jakub Schikaneder – Na ztracené vartě (vůz v noci).
Ivan Ajvazovskij – Východ slunce na Krymském pobřežím.

©
Sputnik / Vladimír Franta/Ivan Ajvazovskij
Ivan Ajvazovskij – Východ slunce na Krymském pobřežím.
Není zde článek celý?