Média: Indie se vzdala dolaru při placení dodávek íránské ropy

Indie podepsala na začátku listopadu memorandum o vzájemném porozumění s Íránem, v souladu s nímž bude za dodávky ropy z této země platit místo dolarem indickými rupiemi. Oznámily to noviny The Business Standard s odvoláním na vlastní zdroje.

„Dokument podepsaly obě strany brzy poté, co USA poskytly Indii a dalším sedmi zemím dočasnou výjimku z ropných sankcí proti Íránu, které nabyly platnosti 5. listopadu,“ píše The Business Standard. „Indické rafinérie budou převádět prostředky za dováženou surovinu na konto Národní íránské ropné společnosti (NIOC) v jedné z největších indických bank — UCO Bank. Za polovinu těchto prostředků bude Írán dovážet zboží z Indie.“

5. listopadu 2018 nabyly platnosti sankce USA proti Íránu, které se rozšiřují mj. na dovoz íránské ropy a také na více než 700 bank, společností a fyzických osob. Americké úřady však daly několika zemím dočasné povolení nákupu ropy od Íránu. Jsou mezi nimi Řecko, Indie, Itálie, Čína, Tchaj-wan, Turecko, Jižní Korea a Japonsko. Podle různých odhadů se už snížil íránský export ropy na jeden milion barelů denně.


Není zde článek celý?