Ministr zahraničí Ukrajiny prohlásil, že Maďarsko se vzdalo vydávání pasů v Zakarpatsku

Ministr zahraničních věcí Ukrajiny Pavel Klimkin prohlásil, že maďarské úřady se vzdaly vydávání pasů na území Zakarpatské oblasti.

„Maďaři říkají, že pasy už nevydávají. A nebudou to dělat. To už je dobře, protože si pamatuji na prohlášení Szijjártóa, že vydávání pasů na našem území není v rozporu s ukrajinskými zákony. Teď je tomu konec,“ řekl Klimkin po briefingu v Milánu, kde probíhá schůzka ministrů OBSE.

Patřičné video zveřejnila mluvčí ukrajinského ministerstva zahraničí Jekatěrina Zelenková na svém Twitteru.

Podle Klimkina ale neexistují záruky, že se maďarské úřady nepokusí pokračovat ve vydávání pasů zakarpatským Maďarům na svém území.

Ukrajina a Maďarsko si dříve vyhostily konzuly. Příčinou demarše byla nespokojenost Kyjeva s tím, že maďarský konzulát ve městě Berehove, které se nachází u maďarské hranice v Zakarpatské oblasti, vydává ukrajinským občanům maďarské pasy. Budapešť označila za nepřátelské a riskantní myšlenky vyhoštění konzulu a Kyjevu pohrozila, že mu bude činit překážky na cestě k evropské integraci. Budapešť je také znepokojena novou vojenskou základnou v Zakarpatsku, kterou Kyjev umístil ve vzdálenosti několika kilometrů od hranice s členským státem EU a NATO.


Není zde článek celý?