Na čínskou Huawei zřejmě dopadne americké embargo

Čínskou značku Huawei možná čeká zákaz ve Spojených státech. Agentura Reuters s odvoláním na tři nejmenované zdroje píše o tom, že Bílý dům zvažuje vydání nařízení, které by zabránilo americkým společnostem používat telekomunikační zařízení od čínských firem Huawei a ZTE. Prezident Donald Trump by ho mohl podepsat v novém roce. Trumpova administrativa se tak chystá provést další krok ve snaze vytlačit dva největší čínské výrobce síťového vybavení z amerického trhu. USA jsou přesvědčené, že Huawei a ZTE  pracují pro čínskou vládu a jejich zařízení může sloužit ke špionáži.

O vládním nařízení, které by vyhlásilo „národní stav nouze“, se uvažuje přes osm měsíců. Vydáno by mohlo být už v lednu a pokud se tak stane, nařídí ministerstvu obchodu, aby zakázalo americkým firmám nakupovat vybavení od zahraničních telekomunikačních firem, které znamenají vážné riziko pro národní bezpečnost. Výnos nejspíše nebude konkrétně uvádět firmy Huawei a ZTE. Podle jednoho ze zdrojů se nicméně očekává, že úředníci si ho vyloží jako povolení omezit další rozšíření telekomunikačního vybavení od těchto dvou firem.

Vládní nařízení se odvolá na zákon o mezinárodních pohotovostních ekonomických opatřeních. Prezidentovi umožňuje regulovat obchod po vyhlášení národního stavu nouze. USA už v srpnu kvůli obavám ze špehování zakázaly používání produktů Huawei a ZTE ve vládních úřadech. Spolupráci s firmou Huawei omezili velcí američtí operátoři.

Český Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost nedávno varoval, že hardware i software značek Huawei a ZTE představuje bezpečnostní hrozbu. Čínský velvyslanec následně požádal o schůzku premiéra Andreje Babiše, po které se výstrahu NÚKIB oba snažili relativizovat.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Není zde článek celý?