Na obzoru je rozklad civilizace, varoval v Katovicích Sir David Attenborough

 

Ovšem současná polská vláda mezitím oznámila, že zruší veškeré větrné elektrárny v Polsku a zintenzivní těžbu uhlí.

Jako součást lidové inciativy, podporované OSN, poslali lidé z celého světa Attenboroughovi zprávy pro jeho pondělní projev. „V současnosti čelíme člověkem způsobené katastrofě v globálním měřítku, naší největší hrozbě za tisíce let: globálnímu oteplování,“ řekl Attenborough. „Pokud nebudeme jednat, kolaps naší civilizace a likvidace většiny přírody je na obzoru.“

Z nedávných studií vyplývá, že nejteplejších 20 let v historii se vyskytlo v posledních 22 letech a nejteplejší čtyři roky v posledních čtyřech letech. Akce proti globálnímu oteplování musejí být zintenzivněny pětinásobně, má-li se oteplení světa omezit na nárůst 1,5 stupně Celsia, varují vědci.

Andrzej Duda, polský prezident, řekl při zahajovací ceremonii, že používání „efektivní“ uhelné technologie není v rozporu s globálním oteplováním.

Organizace Přátelé Země poukázala na to, že skutečnost, že summit v Katovicích sponzoruje polská uhelná firma, je výsměchem veškerému úsilí vyvíjenému proti globálnímu oteplování.

Před summitem v Katovicích popřel Donald Trump, že by docházelo ke globálnímu oteplování a nový brazilský prezident Jair Bolsonaro zaútočil na snahy OSN zaměřené proti globálnímu oteplování.

Cílem summitu je přimět státy, aby radikálně snížily emise skleníkových plynů: současné emise povedou ke katastrofálnímu zvýšení globálníé teplotuy o tři stupně Celsia.

Podrobnosti v angličtině ZDE

https://www.theguardian.com/environment/2018/dec/03/david-attenborough-collapse-civilisation-on-horizon-un-climate-summit

Není zde článek celý?