Německý ministr zahraničí: Odstoupení Německa ze Severního proudu 2 jen uškodí Ukrajině

Možné odstoupení Německa z projektu Severní proud 2 nezastaví samotnou výstavbu plynovodu, ale pouze sníží schopnost německé strany trvat na částečném zachování dodávek plynu přes Ukrajinu. Uvedla to agentura Reuters s odvoláním na prohlášení německého ministra zahraničí Heiko Maase.

Již dříve generální tajemnice německé Křesťanskodemokratické unie (CDU) Annegret Krampová-Karrenbauerová televizní stanici ARD uvedla, že by EU měla obnovit diskuzi o projektu Severní proud 2.

„Jeho výstavba (plynovodu, pozn. red.) bude pokračovat, ale nezůstane zde nikdo, kdo bude bojovat za ochranu alternativního tranzitu plynu přes Ukrajinu. To je důvod, proč se domníváme, že je důležité zachovat politickou angažovanost,“ cituje agentura slova německého ministra.

„Odstoupení z tohoto projektu by také znamenalo odmítnutí tohoto politického požadavku,“ podotkl Heiko Maas.

Projekt Severní proud 2 předpokládá výstavbu plynovodu o kapacitě 55 miliard krychlových metrů plynu ročně od pobřeží Ruska přes Baltské moře do Německa. Jeho délka bude činit přes 1 200 kilometrů. Proti tomuto projektu vystupuje několik států, mj. Ukrajina, která se obává, že přijde o zisk z tranzitu ruského plynu, a USA, které prosazují plány exportu svého LNG do Evropy.

Kancléřka SRN Angela Merkelová ze své strany nejednou zdůraznila, že Berlín považuje projekt Severní proud 2 za komerční, přitom ale spojuje jeho realizaci se zachováním tranzitu ruského plynu přes Ukrajinu. Ruská strana také nejednou prohlásila, že je tento projekt zcela konkurenční a nepředpokládá zastavení tranzitu plynu přes Ukrajinu.


Není zde článek celý?