Nesmysly Radka Vondráčka. Babiš opravdu nemá nic společného s britskou královnou

Předseda sněmovny Radek Vondráček jistě po nedělních Otázkách Václava Moravce dostal od premiéra Andreje Babiše pochvalu za to, jak jej svědomitě a bez zaváhání bránil, přestože už víme, že právníci Evropské komise jasně pojmenovali Babišův střet zájmů. Vondráček se při vší své servilitě odhodlal i k naprostým nesmyslům.

Předseda sněmovny nejprve problém, který může vést k tomu, že Česká republika bude vracet Evropské unii několik miliard korun, bagatelizoval tím, že jde „o nějaký právní názor“. Ovšem vzhledem k jasnému vyznění celé zprávy a k tomu, že stačí přečíst si evropskou směrnici, která střetu zájmů jasně brání, a to i vzhledem ke kličce se svěřenskými fondy, je to od Vondráčka a jeho kolegů naprostá manipulace. Stejně jako to, když se on i Babiš odkazují na český „lex Babiš“. Evropská komise totiž věc zkoumá z pohledu evropského práva, jde o porušení finanční směrnice na evropské úrovni a o porušování českých zákonů nikdo nemluví.

Jelikož toho ale Vondráček řekl opravdu mnoho, mohli jsme se při sledování celého pořadu občas i zasmát. Prohlásil totiž, že „i britská královna pobírá dotace“ a tvrdil, že Babiš nemá vliv na evropské peníze.

Bylo by vhodné panu Vondráčkovi vysvětlit několik věcí. Práva britského panovníka jsou v podstatě ceremoniální. Královna rozhodně svůj majetek neukryla do fondu, který by papírově řídil princ Philip, aby mohla dál v klidu vládnout.

Andrej Babiš je premiérem České republiky a v našem systému se tedy jedná o nejmocnějšího člověka v zemi. Nejprve byl ministrem financí, nyní je předsedou vlády a tvrdit, že nemá vliv na dotace, je naprosto nesmyslné a lživé.

Vondráček zapomněl zmínit ještě jednu drobnost – Babiš má za Českou republiku vyjednávat o evropském rozpočtu. To je zaprvé jasný vliv na dotace a na jejich budoucí podobu a zadruhé obrovský problém. Všichni partneři u jednacího stolu totiž budou vědět, v jak obrovském střetu zájmů Babiš je. A nikdo jej nebude brát vážně. Nikdo tak nebude brát vážně požadavky České republiky.

Babišova situace na evropské scéně je neudržitelná, i kdyby nám Vondráče vyjmenoval úplně všechny osoby na světě, které přijímají dotace. A to nemluvíme o tom, že když byl Babiš v souvislosti s dotacemi zmiňován dříve, šlo rovnou o podvod.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Není zde článek celý?