Novoroční projev kancléřky: Němci musí táhnout za jeden provaz

Spolková kancléřka Angela Merkelová dnes večer přednese projev, ve kterém vyzve Němce, aby opět táhli za jeden provaz. Berlín bude podle ní v nadcházejícím roce nadále prosazovat řešení globálních problémů a celosvětově převezme větší zodpovědnost. Obsah novoročního projevu s předstihem zveřejnily agentury AP a Reuters.

Merkelová ve svém projevu uvádí, že je odhodlána učinit Evropskou unii silnější a schopnou přijímat rozhodnutí. S Velkou Británií chce navzdory jejímu odchodu ze společenství udržovat těsnou spolupráci. Významnou část svého projevu věnuje obhajobě mnohostranného přístupu ke globálním problémům, když říká: „Zvládneme výzvy naší doby pouze pokud budeme držet pohromadě a spolupracovat přes hranice s dalšími“.

Merkelová v novoročním poselství připouští, že její vláda letos zklamala mnoho Němců, usiluje ale o opětovné spojení země. Připomíná například, že koncem října připravila půdu pro „nový začátek“, když ohlásila, že znovu nebude usilovat o post kancléřky.

Německo stále pociťuje dopad rozhodnutí Angely Merkelové z roku 2015 nechat otevřené hranice pro více než milion uprchlíků. Nespokojenost s tímto krokem způsobila vzestup antiimigrační AfD, která v loňských volbách poprvé získala zastoupení ve Spolkovém sněmu.

Merkelová se nedávno vzdala vedení své Křesťanskodemokratické unie. Kancléřkou hodlá zůstat do konce funkčního období v roce 2021.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Není zde článek celý?