Novou Kaledonií otřásají silná zemětřesení, hrozí tsunami

Další silné zemětřesení o síle 7 stupňů Richterovy stupnice bylo zaznamenáno u břehů Nové Kaledonie, informovala o tom United States Geological Survey (USGS).

Zemětřesení udeřilo 06:43 UTC, jeho epicentrum se nacházelo jihovýchodně od ostrovů Loyauté, které leží 184 kilometrů severozápadně od Tadine, ohnisko zemětřesení bylo v hloubce 10 kilometrů.

Ještě dříve USGS informovala o zemětřesení o síle 7,6 stupňů, ke kterému došlo taktéž u břehů zámořského území Francie Nové Kaledonie. Otřesy byly zaznamenány v 04:18 UTC. Epicentrum leželo 153 kilometrů jihovýchodně od Tadine, ohnisko bylo v desetikilometrové hloubce. Úřady varovaly před nebezpečím tsunami.

„Nebezpečné vlny tsunami vyvolané tímto zemětřesením jsou možné do 1 000 kilometrů od epicentra u pobřeží Vanuatu a Nové Kaledonie,“ uvádí Pacifické středisko varování před tsunami.

Nová Kaledonie je francouzské zámořské území v Tichém oceánu. Jeho rozloha činí 18 576 km2 a žije zde okolo 260 tisíc obyvatel, správním střediskem oblasti je městou Nouméa.


Není zde článek celý?