Odborník: Nevraživost zemí V4 vůči migrantům se nemusí vyplatit. Odnese to ekonomika

Někteří politiky zemí Visegrádské čtyřky, kam se řadí Česko a Slovensko, odmítají migrace. Robert Steenland z varšavského Centra pro mezinárodní vztahy se podíval na tuto záležitost ze strany ekonomiky těchto zemi a povídal, proč by měli přijmout migranty.

Visegrádská skupina je aliance čtyř států střední Evropy, konkrétně tedy Česka, Maďarska, Polska a Slovenska. V článku, který byl publikován na bruselském serveru EU Observer, odborník tvrdí: „Tyto země potřebují migranty, protože bez nich budou jejich ekonomiky v budoucnosti trpět.“

Podle statistik byl v posledních letech v zemích V4 zaznamenán růst HDP a pokles nezaměstnanosti. Poslední prognózy Evropské komise navíc slibují, že nezaměstnanost se bude i nadále snižovat. Přesto by ale podle Steenlanda politici měli zbystřit. Počet volných pracovních míst se totiž podle jeho názoru za posledních pět let více než zčtyřnásobil. A to způsobuje obrovské problémy hlavně v Česku a Polsku, jak píše portál.

„Nepřátelská rétorika vůči migrantům, která je ve zmíněných zemích v tento moment typická, se může nevyplatit a odnese to ekonomika. Aby hospodářství V4 rostlo i nadále, tyto země potřebují migranty, aby nahradily chybějící pracovní síly,“ uvádí ve svém textu autor.


Není zde článek celý?