Petříček okomentoval incident v Kerčském průlivu. A najednou se stal průkopníkem v EU

Český ministr zahraničí Tomáš Petříček považuje zprávu, že lodě mohou proplouvat Kerčským průlivem, za pozitivní signál. Jedná se o první optimistickou reakci členského státu EU na současnou situaci v Kerčském průlivu.

Dříve ministr infrastruktury Ukrajiny Volodymyr Omeljan tvrdil, že Rusko blokuje cestu do ukrajinských přístavů v Azovském moři. Po osmi dnech Omeljan uznal, že lodní doprava plavidel přes Kerčský průliv probíhá.

Ministr zahraničí ČR se zúčastní setkání Severoatlantické rady ve čtvrtek v Bruselu.

„Teď jsme se dozvěděli, že lodě mohou opět proplouvat, to je dobrá zpráva,“ řekl novinářům před setkáním.

Severoatlantická aliance podporuje Ukrajinu a praktickými kroky přispívá ke stabilitě, bezpečnosti i odolnosti země. Při příchodu na jednání se svými kolegy ze zemí NATO to v Bruselu novinářům řekl český ministr zahraničí Tomáš Petříček. Připomněl, že aliance po posledním incidentu v Kerčském průlivu, při němž ruské vojenské lodě zadržely tři ukrajinská plavidla s 24 námořníky, vyzvala obě strany k deeskalaci situace.

Kromě toho Petříček prohlásil, že Severoatlantická aliance podporuje Ukrajinu a praktickými kroky přispívá ke stabilitě, bezpečnosti i odolnosti země. Ministr zahraničí také připomněl, že NATO po incidentu v Kerčském průlivu vyzvala obě strany k deeskalaci situace.

25. listopadu ruská strana uzavřela Kerčský průliv, který spojuje Černé a Azovské moře, pro proplouvání civilních lodí z bezpečnostních důvodů. Druhý den se lodní doprava v Kerčském průlivu obnovila. Krymské úřady uvedly, že námořníci, kteří jednají v rámci právních předpisů, při průjezdu přes Kerčský průliv nemají žádné problémy.


Není zde článek celý?