Podmínky v Sýrii nejsou pro návrat uprchlíků bezpečné, tvrdí opozice

Současné podmínky v Sýrii nejsou pro návrat syrských uprchlíků do vlasti bezpečné. V jednom z rozhovorů to oznámil Hadi al-Bahra, člen Syrské vyjednávací komise a Národní koalice sil revoluce a syrské opozice.

„Polovinu obyvatel Sýrie tvoří vynucení přistěhovalci nebo uprchlíci. Většina jejich domovů je zničena a jejich města nemají dostatečnou infrastrukturu, aby jim zajistila pomoc. Pro tyto lidi existuje tedy obrovské bezpečnostní riziko, pokud se do Sýrie vrátí,“ prohlásil al-Bahra.

Zároveň dodal, že mnozí z nich nechtějí sloužit v armádě. Podle jeho názoru by návrat uprchlíků do vlasti měl být důstojný. „Podporujeme návrat každého Syřana do Sýrie, ale musí to být bezpečné a musí se vrátit dobrovolně a důstojně. To je však bez politického urovnání, které jim takovou cestu vybuduje, nemožné,“ myslí si al-Bahra.

Podle nejnovějších údajů Centra pro usmíření bojujících stran v Sýrii bylo pro návrat uprchlíků zrekonstruováno více než 30 tisíc domů. Podle daného centra bylo zrekonstruováno také celkem 709 vzdělávacích a 117 zdravotnických zařízení. Dále bylo opraveno 927 kilometrů silnic. V rámci realizace nařízení syrského prezidenta Bašára al-Asada ze dne 9. října 2018 pokračují syrské orgány v udělování milosti těm, kteří se vyhýbají branné povinnosti, včetně uprchlíků a bývalých členů nelegálně ozbrojených skupin. Ke dni 6. prosince roku 2018 byla udělena milost více než 15,4 tisícům osobám.

Ozbrojený konflikt v Sýrii probíhá od roku 2011. Na konci roku 2017 bylo oznámeno vítězství nad Islámským státem (IS, teroristická organizace zakázaná v Rusku) v Sýrii a Iráku. V některých oblastech Sýrie se i nadále pokračuje v čistkách od ozbrojenců. V současné době je na popředí politická dohoda, obnovení Sýrie a také návrat uprchlíků.


Není zde článek celý?