Porošenko prohlásil, že nebude žádat o prodloužení válečného stavu v zemi

Ukrajinský prezident Petro Porošenko ve středu prohlásil, že nebude žádat o prodloužení válečného stavu v řadě oblastí Ukrajiny.

Nejvyšší rada Ukrajiny 26. listopadu schválila prezidentský dekret o vyhlášení válečného stavu v 10 oblastech země na dobu 30 dnů. Stalo se tak poté, co ukrajinské válečné lodě porušily ruskou hranici a byly zadrženy ruskými silami.

Válečný stav umožňuje dočasně omezit ústavní práva a svobody občanů včetně práva volební účasti a svobody projevu. Dekret začal platit 29. listopadu.

„Dnes je přesně 14 hodin (13:00 SEČ)… a končí válečný stav. Jedná se o mé principiální rozhodnutí. Opírá se o analýzu všech aspektů současné bezpečností situace v zemi a bylo učiněno přesto, že se situace kolem Ukrajiny příliš nezměnila,“ řekl ve středu prezident Ukrajiny na zasedání rady pro národní bezpečnost a obranu, které živě vysílaly ukrajinské televizní kanály.

Porošenko prohlásil, že nařídil ministerstvu obrany, generálnímu štábu a ministerstvu zahraničí informovat veřejnost o tom, co vše bylo učiněno během válečného stavu, obzvláště v otázce posílení obrany země.


Není zde článek celý?