Přehled zpráv – RusVesna, RusNext 29.11.2018

sud_lincha1; V Oděse dav napadl bývalého ministra obrany. Policie ve věci útoku otevřela trestní řízení.

2; Rusko zablokovalo přístavy Mariupolu a Berďanska. Ukrajinské přístavy Mariupol a Berďansk jsou Ruskem prakticky zablokovány, prohlásil ukrajinský ministr infrastruktury Vladimir Omeljan.

3; Evropská unie schválila prohlášení ohledně incidentu v Černém moři. EU má v úmyslu sledovat vývoj situace v Kerčském průlivu.

4; Trump navrhl Velké Británii spojenectví místo svazku s EU. Theresa May zahájila aktivní kampaň, aby přesvědčila poslance schválit dohodu uzavřenou s EU.

5; Nebezpečná cesta. Jak se Stalin dopravoval na Teheránskou konferenci koncem roku 1943? Bylo odhaleno tajemství vlaku č. 501.

6; Slovensko se obává přílivu ukrajinských běženců. Slovenský premiér Peter Pellegrini vyjádřil obavy, že Ukrajinci začnou migrovat na Slovensko.

7; Humanitární činnost na linii fronty: Armáda Doněcké republiky a sdružení dobrovolníků Moskva-Donbass. Staromichajlovka leží pouhý kilometr od dělicí linie.

8; Hon na pravoslaví. Náboženský konflikt na Ukrajině se vyostřuje. Ukrajinští politici v nejvyšších funkcích absolutně nechápou, jak příšerně vypadají v očích svých evropských partnerů.

9; Ukrajina je země, kde téměř nečtou. Degradace vzdělání hrozí Ukrajincům negramotností a úpadkem kultury.

10; Pozor, podvodníci! Policisté v Doněcké republice upozorňují na stále častější případy podvodů.

11; Ukrajina se chce na truc Rusku stát jaderným smetištěm. Před rokem byla v Černobylské zakázané zóně zahájena výstavba Centralizovaného úložiště vyhořelého jadrného paliva.

12; Falešná pornohvězda a Porošenkova milenka Irina Friz vytváří osobní ministerstvo pro otázky veteránů ATO.

13; Můžete se mlátit třeba klackama! Ukrajinská obrněná technika opouští zemi a směřuje pře hranici do Polska. Videonahrávku s odjíždějící obrněnou technikou zveřejnil poslanec Nejvyšší rady Ukrajiny Alexej Žuravko.

14; V Sýrii byl zlikvidován oddíl „elitních“ sebevražedných atentátníků. Ozbrojenci se pokoušeli proniknout do města Džubb al-Achmar kontrolovaného vládními silami.

15; Válka s Ruskem. Neuskutečnitelný zlý sen Petra Porošenka. Novinář Andrej Babickij píše o tom, že bojovat s Ukrajinou se nikdo nechystá, a také o tom, že Porošenko odporuje sám sobě.

16; Trump promluvil o „porážce ukrajinské vojenské námořní flotily“ a zapochyboval o Ukrajině. Trump poznamenal, že se mu nelíbí, co se stalo v Kerčském průlivu a že se to stát nemělo.

17; Ukrajinci! Ta bída k vám přišla pod záminkou válečné hrozby, říká politik. Nejvyšší představitel Geničeského okresu je Porošenkovi vděčný za válečný stav a je připraven „konat“. Žádné Rusko se nechystá Ukrajinu napadnout. To je jen výplod chorých myslí bláznů představujících současný šílený kyjevský režim, který vládne na Ukrajině. Oni uměle vyostřují situaci, vytvářejí provokace kvůli tomu, aby se udrželi u moci, caruje Žuravko.

18; Rusko vyváží více potravin než zbraní, píší švédská média. Dynamika ruského zemědělství udělala velký dojem na švédský časopis ATL Lantbrukets Affärstidning (Zemědělský obchodní časopis).

19; Avakovova Národní garda bude podřízena armádnímu velení kontrolovanému Porošenkem. Porošenko se v předvečer voleb ujímá všech řídících pák a podřizuje si veškeré ozbrojené struktury.

20; Tohle má být tvoje mobilizace, Petře Alexejeviči? Gricenko slíbil, že Porošenko půjde před soud. Anatolij Gricenko komentoval útok na jeho stoupence v Oděse a přímo z toho obvinil Porošenka.

21; Incident v Kerčském průlivu: Pro koho je to výhodné kromě Porošenka? Byl zveřejněn neočekávaný názor na ukrajinskou provokaci v Kerčském průlivu a na její následky.

22; Slavnostní představení prvního Il-112. Jde o lehké nákladní letadlo nové generace, které má nahradit An-24 a An-26.

23; Ruská základna na oběžné dráze Měsíce. Bylo zveřejněno datum zahájení výstavby. Šéf Roskosmosu Dmitrij Rogozin prohlásil, že koncepci lunárního programu připraví během nejbližších tří měsíců.

24; Spolehlivá hranice: Rusko zapojí nový systém ochrany námořních hranic na Krymu. Nyní zajišťují obranu Krymu plavidla Černomořské flotily Ruské federace, námořní letectvo, protivzdušné systémy a pobřežní raketové komplexy.

25; Platy Rusů vzrostou do roku 2036 více než o polovinu. V nejbližších letech budou příjmy Rusů růst v souvislosti se stabilním hospodářským růstem a zvyšováním produktivity práce.

26; Média informovala o podrobnostech nadcházejícího setkání Putina s Trumpem. Na setkání byl v programech obou státníků vyčleněn značný časový prostor.

27; Starosta Mariupolu odmítl spekulace o hrozbě ruského útoku. Starosta, kterého teď určitě zapíšou mezi separatisty, si myslí, že incident v Azovském moři vyžaduje expertní posouzení.

28; Nezávislým benzinovým čerpacím stanicím povolili zvýšit cenu benzinu o 4%. Nyní mohou mít o 4% vyšší cenu než na benzinkách velkých ropných společností.

29; Prezident Kazachstánu poradil lidem nespokojeným se svým životem, aby se prošli po hřbitově. Ruce, nohy zdravé, a přesto si rveme vlasy na hlavě. Takhle to nejde.

30; Do čela Gruzie se postaví žena. Salome Zurabišvili zvítězila v prezidentských volbách. To definitivně znemožňuje možnost milosti pro Michaila Saakašviliho, který je v Gruzii obviněn z nejrůznějších korupčních zločinů.

31; Jen si ten válečný stav zaveď, Péťo. Porošenko informoval o reakci MMF na zavedení válečného stavu. Prezident Ukrajiny informoval o telefonickém rozhovoru s šéfkou MMF Kristin Lagarde, která proti jeho postupu nic nenamítala.

32; Ukrajinu nelze přijmout do NATO. USA o Azov bojovat nebudou, píše americký The National Interest.

33; Jen ať v tom ohni shoří. V Kyjevě hasili požár v budově ministerstva financí. Ukrajinským financím už ani požár nemůže nijak ublížit. Hůř už být nemůže, protože už není kam.

34; Rusko instaluje na Krymu nový radar systému varování před raketovým útokem. Nový radar svými možnostmi významně překoná stávající radiolokační stanici Dněpr.

35; Policisté na Ukrajině honili ozbrojeného opilého úředníka. Když šéf obecní administrativy uviděl policisty, pokusil se ukrýt ve svém autě.

36; Setkání Putina a Trumpa oslabí dolar. Pokud se setkání uskuteční, bude to pozitivní faktor pro rubl, který posílí vůči dolaru na 66,2 až 66,3 RUB/USD.

37; Na Krymu odmítli informaci o tom, že by byly blokovány ukrajinské přístavy. Předtím ukrajinský ministr infrastruktury obvinil Rusko z blokování Mariupolu a Berďanska.

38; Kyjev se rozhodl uzavřít pro Rusko Bospor. Informoval o tom šéf ukrajinské vojenské námořní flotily Igor Vorončenko.

39; Šéf ukrajinské vojenské námořní flotily informoval o tom, čeho chtěla dosáhnout Ukrajina svou provokací v Kerčském průlivu. Prý chtěla Ukrajina ukázat svou tvář. Jinými slovy předvést, čeho jsou obrněné čluny schopny…

40; V Rusku oficiálně zrušili značku „Hřeby“. Rozhodování o této otázce trvalo celý rok. Nyní už řidiči nemusí na zadním skle vozidla avizovat, že mají obuté pneumatiky s hřeby.

41; Ve Státní dumě zhodnotili nápad Kyjeva „uzavřít Bospor pro Rusko“. Dohoda z Motreux se týká pouze vojenských a nikoli civilních a obchodních plavidel. Takže opatření by nakonec mohlo vyústit naopak v zablokování ukrajinských vojenských lodí, protože umožňuje Turecku zavřít Bospor a Dardanely pro vojenská plavidla země nacházející se ve válečném stavu.

42; Trumpovo letadlo mělo „nehodu“ na newyorském letišti. Bílý dům incident nekomentoval. Jiné letadlo zavadilo o křídlo Trumpova Boeingu 757.

43; SBU zveřejnila záznam radiové komunikace ruského letectva během provokace ukrajinského vojenského námořnictva. Ukrajinští námořníci byli prý vystaveni šesti druhům násilí a přežili prý jen zázrakem, tvrdí SBU.

44; Putin poskytl ruské občanství americkému novináři. Novinář amerického původu Tim Kirby pracující pro rozhlasovou stanici Majak obdržel ruské občanství.

45; Byla zveřejněna hitparáda nejméně úspěšných speciálních operací USA: Stovky zbytečně zraněných, zabitých a zajatých.

46; V Srbsku vyšetřují reexport ukrajinské produkce do Ruska. Rosselchoznadzor informoval, že odhalil nelegální schéma dodávek mléčné produkce ukrajinského původu do Ruska.

47; Norský bývalý ministr byl obviněn ze znásilnění migrantů. Tři žadatelé o azyl byli mnohem mladší než Svein Ludvigsen, kterému je 72 let.

48; Porošenko má v úmyslu zavést omezení pro Rusy. Na Ukrajině v souvislosti s vyhlášením válečného stavu bude zavedena řada omezení pro občany Ruské federace.

49; Známý lobbista byl na Ukrajině zadržen v případu sexuálního skandálu v „ukrajinské FBI“. Informaci o zadržení potvrdil advokát.

50; FSB a policie zlikvidovaly teroristy, kteří chystali vraždy policistů a podnikatelů. Operace proběhla společně s policií v Majském okrese Kagbardsko-Balkarské republiky.

51; Zdvořile ho poslali „někam“. V NATO odpověděli na Porošenkovu žádost o pomoc. Uživatelé internetu komentují prohlášení tiskového tajemníka NATO, že NATO nebude posílat lodě do Černého moře, aby umravnily Rusko.

52; Nyní se na Krym mohou dostat pouze Ukrajinci, hlásí ukrajinská pohraniční služba. Co se týče „administrativní“ (ukrajinsko-krymské) hranice, bude možné ji překročit pouze s ukrajinskými doklady.

53; Vždyť mohou zasáhnout Evropu! NATO bije na poplach kvůli novým ruským raketám. Podle Stoltenbergových slov „nový raketový systém vytváří vážnou hrozbu pro strategickou stabilitu v Evropě“.

54; Ukrajinský voják zmizel beze stopy během boje v Donbasu. Velení jednotky přijímá opatření pro nalezení vojáka.

55; Byli zadrženi Basajevovi ozbrojenci, kteří napadli pskovské výsadkáře v roce 2000. Vyšetřování v rámci trestního případu pokračuje.

56; Trump zrušil setkání s Putinem kvůli incidentu v Kerčském průlivu. Podle jeho slov hlavním důvodem byl fakt, že se plavidla a námořníci nevrátili na Ukrajinu.

57; V Krasnodaru zločinec zahájil palbu na příslušníky Ruské gardy. Dva pracovníci mimoresortní ochrany Ruské gardy byli zranění v Krasnodaru.

58; V Kremlu komentovali Trumpovo prohlášení o zrušení setkání s Putinem. Kreml nemá k dispozici oficiální informace – pouze příspěvek na twitterovém účtu.

59; Konstantinopol slíbil poskytnutí autokefalie ukrajinské církve pod několika podmínkami. Tomos bude předán do rukou pouze představenému ukrajinské místní církve, který bude zvolen na Sjednocujícím shromáždění. Kromě toho byly sepsány stanovy, které musí Shromáždění potvrdit.

60; Ukrajinská armáda připravuje zbavování dopravních prostředků obyvatelstvu. Ukrajina kromě mobilizaci obyvatel plánuje mobilizaci dopravních prostředků v zájmu svých ozbrojených formací.

61; „Dostanou přes držku“. Ukrajinský generál vyhrožuje Rusku konfliktem s NATO po provokaci v Kerčském průlivu. Podle jeho slov celý svět teď už ví o nezákonných akcích, kterých se Rusko dopustilo a za něž ponese odpovědnost.

62; Na Ukrajině zrušili komunální volby v deseti oblastech, kde byl vyhlášen válečný stav. Ústřední volební komise Ukrajiny schválil rozhodnutí o zrušení voleb plánovaných na 23. prosince.

63; Dokáží se Rusko a Saúdská Arábie dohodnout ohledně ropy? V úterý proběhlo setkání na Ministerstvu energetiky se zástupci ropných společnosti o možnosti omezení těžby.

64; Porošenko oznámil, že text Tomosu (dokumentu o poskytnutí autokefalie) je už potvrzen. Svatá Synoda Konstantinopolského patriarchátu potvrdila text Tomosu pro Ukrajinskou církev.

65; V Gazpromu informovali o průběhu výstavby „Severního proudu – 2“. V tuto chvíli je na dně Baltského moře položeno dohromady už kolem 300 km potrubí.

66; Pilot stíhačky švýcarského letectva zasalutoval, když doprovázel ruský speciál s ruským ministrem zahraničí Sergejem Lavrovem. Při opuštění země bylo na znamení úcty letadlo zvláštního oddílu Rossija doprovozeno stíhačkou švýcarského letectva.

67; Pod ukrajinskou diverzní skupinou explodovaly vlastní miny, když se pokusila proniknout do Luganské republiky. Informoval o tom oficiální představitel Národní policie Luganské republiky Andrej Maročko.

68; Polská státní televizní stanice doplnil k názvu Ruska (Rosssija) symboliku SS. Během pořadu moderátor a jeho hosté projednávali téma „eskalace rusko-ukrajinského konfliktu“.

69; Sýrie sestřelila rakety a letadlo izraelského letectva. Cíle byly zasaženy komplexem protivzdušné raketové obrany Pancir a S-300.

70; Ruská centrální banka zahájila radikální boj s nelegálními poskytovateli půjček.

71; Silný signál. Státní department komentoval zrušení setkání Putina a Trumpa. USA vysílají Rusku signál formou „izolace“.

72; Pro ruské vojenské námořnictvo se chystá výroba 12 ponorek projektu 677.

73; V Kyjevě slíbili ukrajinským účastníkům Kerčského incidentu 1,8 tisíc dolarů. Oznámil to ukrajinský ministr obrany Stěpan Poltorak.

74; V táboře ozbrojenců Islámského státu Haját Tachrír aš-Šám v Idlíbu byly objeveny plakáty v ukrajinštině.

75; Zástupce Ukrajiny na Minských rozhovorech navrhl vypovědět smlouvu s Ruskem o Azovském moři. Marčuk prohlásil, že projednávat vyostření situace v Černomořsko-Azovské oblasti je možné pouze v normandském formátu.

76; Ve výboru pro zahraniční záležitosti Senátu USA jsou zklamáni zrušením setkání Trumpa a Putina na summitu v Buenos Aires.

77; Zahraniční společnosti vyvedly z Ukrajiny v roce 2018 přes 2,8 miliardy dolarů na dividendách. Dokonce roku může podle ukrajinské centrální banky toto číslo vzrůst až na 3,5 miliardy.

78; Zástupce náčelníka celnice Moskevské oblasti byl zadržen za převzetí velkého úplatku.

79; V USA kvůli drogám nadále klesá věk dožití. Centrum pro kontrolu a prevenci onemocnění v USA zveřejnilo zprávu o úmrtnosti a příčinách smrti v zemi za rok 2017.

Zdroj: http://rusnext.ru/newshttp://rusvesna.su/news

Není zde článek celý?