Prezidentu Zemanovi na BIS nevadí, že nenašla ruské špióny, ale že je naopak našla

Ruský prezident Vladimir Putin přijal prezidenta ČR Miloše Zemana | FOTO: ČTK

Prezident Miloš Zeman zpochybnil výroční zprávu BIS, která varuje před rostoucím vlivem ruských a čínských zpravodajských služeb na našem území. Spíš mu ale nevadí, že o těchto špiónech neuvádí žádné konkrétní důkazy, ale že je naopak našla, což jde přímo proti jeho zájmům.

Miloš Zeman dosáhl dalšího smutného mezníku své prezidentské kariéry. Nebývá v civilizovaných zemích zvykem, aby hlava státu veřejně a nepravdivě zpochybňovala práci tajných služeb, podkopávala jejich důvěryhodnost u spojenců, a přímo tak ohrožovala zájmy národní bezpečnosti. Je na místě se ptát, jaké národní zájmy, jimiž se jindy český prezident rád ohání, ve skutečnosti zastupuje.

Ohrožení národní bezpečnosti

Prezident Zeman v tradičním monologu na TV Barrandov napadl proti minulosti nezvykle pozdě zveřejněnou výroční zprávu Bezpečnostní informační služby (BIS) za rok 2017. Označil ji za pouhé „plácání“ a zpravodajce za „čučkaře“. Spouštěčem jeho hněvu byla pasáž, v níž kontrarozvědka informuje, že jejími prioritními cíli byly „aktivity ruské a čínské státní moci ohrožující bezpečnost a další klíčové zájmy České republiky“.

Zemana jakožto servilního spojence obou východních mocností musela dráždit už tato samotná formulace. V jeho pohledu Rusko ani Čína bezpečnost ani další klíčové zájmy Česka neohrožují. Naopak dělá všechno pro to, aby tyto hrozby bagatelizoval, a rozšířil u nás jejich politický vliv.

BIS ve zprávě mimo jiné upozornila na ruskou špionáž v České republice. „Pokračoval ruský extenzivní přístup k využívání nedeklarovaných zpravodajských důstojníků využívajících diplomatického krytí,“ uvedla.

„Když budou plácat o tom, že se to tady hemží ruskými a čínskými špiony a přitom nedokázali jednoho jediného špiona chytit, tak je to plácání, ale pro méně informované lidi je to plácání docela přesvědčivé,“ reagoval prezident s tím, že v neveřejných svodkách prý za šest let žádný konkrétní důkaz nenašel.

Rozbití ruské zpravodajské sítě

Proti jeho výrokům se okamžitě ohradili nejen zpravodajci a opozice, ale zcela výjimečně i vláda v čele s premiérem Babišem, která se rovněž za BIS postavila. Pochopení nalezl logicky pouze u komunistů, kteří jsou stále řízeni Moskvou už minimálně sedmdesát let.

V kontrastu s prezidentovým skandálním zesměšňováním práce BIS působí náhledy spojeneckých zemí. Podle izraelských tajných služeb je česká kontrarozvědka třetí nejefektivnější tajnou službou v EU a podle Američanů patří dlouhodobě mezi pět nejlepších služeb v Evropě.

Zeman při svém nikoli prvním barrandovském excesu vědomě lhal a zkresloval skutečnost. Jeho útok na BIS je o to zákeřnější, že další domácí zpravodajské služby, Vojenské zpravodajství a Úřad pro zahraniční styky a informace (ÚZSI), nezávisle dospěly ke stejným zjištěním.

„Za posledních pět let jsme zamezili desítkám ruských a čínských zpravodajských důstojníků v jejich činnosti, buď nedoporučením udělení akreditace, nebo jejich odchodem tzv. tichou cestou,“ reagoval ředitel BIS Michal Koudelka.

Prohlásil, že BIS počátkem letošního roku informovala vládu i prezidenta, že se jí „podařilo úspěšně rozbít zpravodajskou síť jedné z ruských zpravodajských služeb působící na našem území a zcela tak ochromit její činnost“. Že by na to Zeman zapomněl, nebo se mu jen tato blamáž nehodí do krámu a je skutečným důvodem jeho nevole?

Současné osazenstvo Pražského hradu je všeobecně považováno za jednu z hlavních kremelských rezidentur v Evropě. Podobná zjištění ohrožují její politické i ekonomické zájmy a jedině tak lze číst Zemanovu podrážděnost, popírající zjevná fakta.

Aféra novičok

Není to poprvé, co se prezident dostal do křížku s BIS v čele s Michalem Koudelkou, kterého z tohoto důvodu odmítl dvakrát povýšit. Zemanovo uvažování je totiž velmi průzračné a jednoduché. Dělí lidi na svoje spojence, přátele a patolízaly, a pokud neladí s jeho zájmy a představami, stávají se jeho protivníky.

Letos na jaře se rozhořela závažná aféra mezi západními spojenci a Ruskem kvůli otravě agenta Sergeje Skripala a jeho dcery v Salisbury jedovatým plynem novičok. Nakonec vedla k vyhoštění desítek ruských diplomatů, z toho tří zpravodajských důstojníků působících v České republice pod diplomatickým krytím.

Moskva tehdy odmítala později potvrzenou britskou vyšetřovací verzi, že za pokusem o vraždu stály ruské tajné služby. Do napjaté atmosféry tehdy vstoupil prezident Zeman. Zaúkoloval tajné služby, aby prověřily obhajobu Kremlu, že se novičok vyráběl i v jiných zemích, včetně České republiky.

BIS výrobu jedovatého plynu nepotvrdila. Zeman však vyšel ze závěrů Vojenského zpravodajství a opět na TV Barrandov veřejně oznámil, že se v Česku novičok v malém množství údajně vyráběl a testoval a následně byl zničen. Testování však není výroba a ve vztahu k útoku v Salisbury měla tato informace nulovou relevanci. Přesto ruská strana Zemanův výstup použila ke zpochybnění britské verze. Vyzrazením utajovaných informací tehdy mohl prezident podle BIS spáchat trestný čin.

Od té doby se datují jejich špatné vztahy, ale zdaleka to nebylo poprvé, kdy český prezident vyšel vstříc zájmům Kremlu.

Ruský vliv

Zeman opakovaně zpochybňuje západní sankce proti Ruské federaci vyvolané nezákonnou anexí Krymu. Prosazuje dostavbu jaderných bloků v Dukovanech a Temelíně ruským dodavatelem Rosatom, přičemž do vlády prosazoval na post ministra průmyslu a obchodu jeho prodlouženou ruku Františka Koníčka.

Zeman jako první evropský státník vyzval v říjnu 2017 na půdě Rady Evropy Ukrajinu k uznání Krymu jakožto ruského území výměnou za kompenzace, zcela v rozporu s postoji Ukrajiny, spojenců i vlády České republiky. V rozporu s vládou tlačil na vydání ruského hackera Nikulina do Ruska, nikoli do Spojených států.

Hlavním poradcem prezidenta Zemana je Martin Nejedlý, bývalý jednatel ruské firmy Lukoil Aviation Czech. O Nejedlém se traduje, že pro Zemana zajišťuje finanční prostředky z ruských zdrojů. Britské a americké tajné služby považují jeho roli za současné největší riziko na území České republiky. Má za sebou desetiletý a ne zcela zmapovaný pobyt v Rusku, disponuje kontakty na řadu vlivných ruských politiků.

Čínský vliv

Miloš Zeman je současně považován za jednoho z nejvstřícnějších spojenců Číny v Evropě. Avizované megalomanské objemy čínských investic však zatím zdaleka nesplňují očekávání.

Kvůli podezření z rozsáhlé korupce byl v Číně zatčen Zemanův poradce Jie Ťien-ming, bývalý šéf koncernu CEFC. Tato předlužená obří společnost se letos na jaře dostala do vážných ekonomických problémů a včetně miliardových investic v České republice ji převzal čínský stát, zastoupený agenturou Citic.

Divil by se někdo po těchto zkušenostech, kdyby BIS současné hlavě státu selektovala některé citlivé informace, pokud neexistuje žádná jistota, že se je vzápětí nedozví protistrana, nebo dokonce veřejnost?

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Není zde článek celý?