Proč Zeman nabádá ignorovat radílky a sám má jednoho z Číny, co nějak zmizel?

Kdyby tu snůšku frází nepronášel prezident, nemělo by význam se tím zabývat. Je třeba ale uznat, že pro jen trochu informované to bylo vystoupení, které dokázalo pobavit.

Tak třeba Zemanova rada: „Chtěl bych vás proto poprosit, važte si lidí, kteří v životě něco dokázali, a s úctou přijímejte jejich rady. Naopak ignorujte radílky, kteří sami v životě nedokázali nic.“

Když si Zeman nezamete před vlastním prahem sám, na což už dávno nestačí, vzdor svátkům brigádnicky vypomůžeme. Začít lze u jeho čínského poradce. Hezky to shrnuli na Sinopsis.cz: „Miloš Zeman varuje ve vánočním projevu před ‚radílky, co nic nedokázali‘. Třeba jeho čestný radílek Jie Ťien-ming? Ten toho dokázal dost – zpronevěřit miliardy, korumpovat představitele OSN a dva africké prezidenty… A nakonec zmizet v katakombách disciplinární komise ÚV KS číny.“

Prostě šikulka. Chápeme, že se jeho poradenství Zeman drží.

Pak je tu Zemanův externí radílek Martin Nejedlý. Ten má taky výsledky.  Založil u nás společnost LUKOIL Aviation Czech, která nakonec dostala smluvní pokutu ve výši 27 milionů Kč za nevrácený letecký petrolej. Společnost skončila v likvidaci. Nejedlý ovšem neskončil, na Hradě straší dál.

Co tu máme dál? Třeba Miroslava Šloufa, někdejšího člena KSČ a pak ČSSD a zakladatele strany SPO-Zemanovci. V jeho týmu vznikl spis Olovo diskreditující Petru Buzkovou. Janu Kavanovi doporučil vzít na ministerstvo zahraničí Karla Srbu, posléze pravomocně odsouzeného za přípravu vraždy novinářky Sabiny Slonkové. Když byl Zeman prémirem, tak se na Úřadu vlády setkával s bossem podsvětí Františkem Mrázkem. Šlouf pomohl Zemanovi na Hrad a Zeman se ho nakonec zbavil. Zřejmě dal přednost radílkům s ještě lepšími ruskými kontakty. Letos Šlouf zemřel a Zeman mu ani na pohřeb nešel.

V srpnu 2012 Zeman pravil: „Každý prezidentský kandidát by měl už předem  oznámit, jaké lidi si zvolí za své poradce. A já proto, i když mi tu otázku nikdo nepoložil, říkám, že mým poradcem pro zemědělství by byl docent, inženýr František Čuba.“

Není jasné, k čemu potřebuje prezident poradce pro zemědělství, ale budiž. Bývalý předseda JZD Slušovice nakonec skončil jako senátor, pak ale z funkce odešel, neb se do Senátu dlouho nedostavoval.

A ještě jedna vzpomínka. Zeman kdysi vyhlašoval, jak po svém volebním vítězství, až se stane premiérem, provede „akci čisté ruce“. Moc toho nevyčistil, jen jeho ministr financí Ivo Svoboda ve funkci ministra skončil poté, co jej policie obvinila v kauze vytunelovaného výrobce dětských kočárků Liberta. Svoboda jako jediný český polistopadový ministr skončil ve vězení a to na tři roky.

Strana Zemanovci, to je vůbec velký úspěch. Nějak se nám z politiky vytratila. Škoda. Mohli taky poradit.

Chápeme, že po takových zkušenostech Zeman umí doporučit, jakým úspěšným lidem mají občané naslouchat.

Není zde článek celý?