Průzkum ČT: „Štvanice“ na Babiše neuspěla. ANO dál posiluje

Poslední volební průzkum, který si nechala připravit Česká televize, ukazuje, že i navzdory kauze týkající se únosu Babišova syna hnutí ANO dále posiluje. ČSSD se ocitla na hranici volitelnosti.

Podle průzkumu, který pro Českou televizi zpracovala agentura Kantar, by dnes hnutí ANO vyhrálo volby s 32,5 % hlasy. Druzí by skončili Piráti (19 %) a na třetím místě by se umístila ODS (16 %).

Český premiér tak kauzu údajného únosu svého syna na Krym ustál. Jeho hnutí posílilo za poslední měsíc o 5,5 procentního bodu v porovnání s říjnem a celkem o 3 procentní body v porovnání s volebními výsledky v roce 2017. ANO posílilo v první řadě na úkor SPD a KSČM.

„Někteří lidé vnímají aktuální dění jako nechutnou štvanici na premiéra, podpořili by ho natruc. Největší část přelivu hlavně od SPD, KSČM a částečně i od ODS se udála, když byla ta největší mediální přestřelka,“ cituje portál iDnes spoluautora volebního průzkumu Pavla Ranocha.

Z růstu podpory voličů se mohou radovat i Piráti, které by dnes volilo 19 % voličů. Ti tedy posílili o tři procentní body v porovnání s říjnem a o osm procentních bodů v porovnání s posledními volbami. Posílila i ODS, a to o 2 procentní body v porovnání s říjnem a celkem 4,5 procentního bodu v porovnání s minulými volbami. Dnes by ODS volilo 16 % voličů.

Mezitím výrazně oslabila KSČM na 6 % a SPD na 5,5 %. Koaliční ČSSD s pětiprocentní podporou se ocitlo na hraně volitelnosti. Do Sněmovny by se dnes nedostaly KDU-ČSL (4,5 %) a TOP 09 (4 %).

Průzkum se prováděl v období mezi 3.-25. listopadem. Část průzkumu tudíž proběhla před reportáží serveru Seznam Zprávy o údajném únosu Babišova syna na Krym, která byla zveřejněna dne 10. listopadu.

Andrej Babiš mladší patří v kauze Čapího hnízda mezi obviněné a jeho únos měl údajně zorganizovat jeho otec, aby mu zabránil vypovídat. V souvislostí s touto reportáží v pátek 23. listopadu Sněmovna na své mimořádné schůzi hlasovala o nedůvěře vládě. Babiš hlasování ustál.

„Analýza dat ukázala, že dotyčná reportáž neměla na příznivce hnutí ANO negativní dopad. Naopak, noví voliči hnutí ANO téměř bez výjimky uvádějí, že to bylo důvodem pro přesun k volbě ANO,“ konstatovala Česká televize.


Není zde článek celý?