Putin: Deklarace summitu G20 vyjadřuje zájem států o další spolupráci

Závěrečné prohlášení summitu G20 vyjadřuje zájem států o další spolupráci s cílem ekonomického růstu, prohlásil prezident RF Vladimir Putin.

„V závěrečném prohlášení, které bylo přijato na summitu, jsou vyjádřeny priority, kterým byla věnována práce argentinského předsednictví v odcházejícím roce. Je důležité, že státy dvacítky vyjádřily společný zájem o další koordinovanou práci na zajištění pevného celosvětového hospodářského růstu, zvýšení stability mezinárodních financí, rozvoji mnohostranného obchodního systému, jehož základem musí zůstat WTO,“ řekl Putin novinářům na základě výsledků rusko-argentinského jednání.

Uvedl, že během jednání s argentinským kolegou Mauriciem Macrim projednal hlavní aspekty dvoustranné spolupráce i aktuální mezinárodní témata.

„Měli jsme skutečně velmi obsažný rozhovor i z očí do očí v úzkém složení i v rozšířeném formátu,“ řekl Putin.

Ještě předtím v rámci komentáře k faktu podepsání deklarace Putin řekl, že je to pozitivní výsledek, a připomněl, že dříve závěrečný dokument summitu APEC vůbec nebyl přijat.

Podle jeho slov docházelo během přípravy dokumentu ke sporům ohledně řady momentů, především migrační krize a obchodu. Nakonec má prohlášení „obecnou“, „zaoblenou“ podobu, uvedl Putin.

Deklarace summitu

Závěrečné prohlášení učiněné na základě setkání nejvyšších představitelů G20 obsahuje 31 bodů a přílohu se seznamem dokumentů, které byly přijaty na úrovni ministrů a pracovní skupiny.

Jedním z těchto bodů je prohlášení o nutnosti reformy Světové obchodní organizace. Země G20 také potvrdily závazek využít veškeré politické prostředky k dosažení růstu ekonomiky. Účastníci prohlásili, že se chystají provádět měnovou a daňovou politiku, která bude podporovat hospodářský růst a regulovat stabilitu cen.

Kromě toho se představitelé „dvacítky“ dohodli, že budou pracovat na odstranění příčin nucené migrace.

Další bod deklarace je věnován Pařížské dohodě o klimatu. Země, které podepsaly tento dokument, potvrdily, že je nezvratný, a zavázaly se zajistit jeho absolutní plnění.


Není zde článek celý?