Radikální levice vám vysvětlí, že socialismus vám zlepší sex

Už jste na to možná také zvyklí. Když člověk zabrousí na web A2larm.cz, portál české radikální, progresivní levice, občas se dozví zajímavé věci. Někdy se rozčílí, když se zrovna marginalizují komunistické zločiny. Jindy se pousměje. Tentokrát se jim povedla kombinace obojího.

Tereza Stejskalová napsala článek s titulkem Trápí vás sex? Může za to ekonomika, hlupáci! Odkazuje se v něm na knihu Kristen R. Ghodseeové s názvem Proč mají ženy lepší sex v socialismu a jiné důvody pro ekonomickou nezávislost a dokázala čtenářům naservírovat takovou dávku demagogie, že je to jen těžko uvěřitelné.

Za prvé jedna logická věc: Pokud máte starosti, a to jakéhokoli rázu, pravděpodobně to má vliv i na váš intimní život. Ale – a to Stejskalovou možná překvapí – není to problém jen žen, které mají děti a zároveň pracují. Oni také muži mají děti a živí své rodiny. Oni někdy hodně pracují lidé, kteří žádné děti nemají, a také je to stresuje. Ale to by nebylo pro všechny feministické a další aktivisty zajímavé.

„Neregulovaný kapitalismus nepřeje mezilidským vztahům, které vyžadují čas a energii. Jsme unavení a vysátí a nemáme energii na to, abychom emočně investovali do láskyplných vztahů bez nároků na kompenzaci,“ dojímá nás Stejskalová.

Spolu s autorkou zmiňované knihy nám ale překládá fascinující tezi. Lepší sex měly ženy ve východním bloku, východní Němky se měly lépe než ty v SRN a totalitní režimy dávaly na odiv svůj progresivní přístup k ženám.

„Ghodsee dále cituje výzkumy dokládající, že Němky z východu vykazovaly dvakrát vyšší spokojenost ohledně svého sexuálního života a že byly sexuálně aktivnější. Podle Ghodsee to nelze vysvětlit jen tím, že sféra sexuality byla ostrůvkem soukromé svobody v jinak nesvobodném a šedivém světě socialistické společnosti. Sexuální revoluce ve východní Evropě prostě probíhala poněkud jinak. Sami státem dotovaní sexuologové tu zdůrazňovali důležitost ekonomických a společenských podmínek pro naplněný sexuální život. Sex v socialistické společnosti, tvrdí Ghodsee, přestává být ostražitě střeženou komoditou, ale je ideálně čímsi sdíleným mezi rovnocennými partnery.“

Už si připadáte jako v blázinci? Hloupý a povrchní ekonomický přístup naprosto opomíjí fakta a obhajuje zločinecké režimy jen proto, že v něčem byly logicky více doleva. Protože za všechno může kapitalismus.

Některé socialistické státy možná někdy podporovaly ženy. Ale ekonomickou nezávislost? To je samozřejmě hloupost, ekonomicky nezávislý nebyl nikdo, jelikož všichni byli zaměstnanci státu. Mnoho z těch, kdo měli děti před rokem 1989 velice brzy, vám vysvětlí, že takový byl život, protože neměli možnost studovat, cestovat, ani zvolit jakoukoli jinou životní cestu, která by ve většině případů stejně vedla k založení rodiny, i když možná později.

Ano, progresivní ženy jsou šťastné z toho, že v 70. a 80. letech mohly existovat nějaké jiné ženy za železnou oponou, které se měly dobře po všech stránkách, to je jistě pravda. Naprosto ale opomíjejí slova jako svoboda, individualita nebo demokracie. Což se ale u lidí tohoto zaměření, kteří vidí doleva a nikam jinam, dá čekat.

P.S.: Tohle vám z A2larmu vzkazují: „Jestliže stojí váš sexuální a osobní život za starou bačkoru, vykašlete se na sex shopy, sexy prádlo a svépomocné příručky. Bojujte raději za společnost, která vám poskytne větší možnosti v zaměstnání, lepší a dostupnější zdravotní péči a vyšší státní podporu na rodičovskou dovolenou a péči o dítě nebo nemocné.“ Tak hodně štěstí.

Není zde článek celý?