Rok Lidových novin: Od lží o Čapím hnízdě, přes likvidaci Šlechtové až k Parlamentním listům

Také čtenáři Lidových novin prožili napínavý rok. Po pěti letech od jejich převzetí Andrejem Babišem někteří novináři konečně zjistili, že jsou zmanipulované, a odešli. To ovšem není všechno: Došlo k publikování otevřených lží, servilních komentářů i k vyhazovu jedné ministryně.

Asi nejokatější manipulace proběhla v Lidových novinách hned na počátku ledna. Tehdy redaktoři Ondřej Koutník a Martin Shabu „získali“ zprávu Evropského úřadu pro boj proti podvodum (OLAF) a napsali o ní, že „kolem Babiše jen našlapuje“. V článku stálo, že OLAF vůbec nehovoří o podvodu. O pár dní později se ovšem ukázalo, že Lidové noviny lhaly, protože zprávu uveřejnily Hospodářské noviny a zjistilo se, že právě slovo podvod se v ní vyskytuje mnohokrát. Šéfredaktor Lidových novin, blízký přítel Andreje Babiše István Léko, to zdůvodňoval tím, že článek vznikal narychlo.

V březnu se Lidové noviny také snaživě zapojily do boje o Generální inspekci bezpečnostních sborů. Redaktor Shabu “získal” informace proti dnes již bývalému šéfovi GIBS Michalu Murínovi evidentně přímo z Vrchního státního zastupitelství v Olomouci. Publikoval je 22. 3. 2018. Babiš slíbil Murínovi skandál – a na něm se také v jeho nvinách pracovalo.

Babišův přítel Léko se do kauzy Murín zapojil i osobně a napsal komentář. „Znechucující je pak reakce současné opozice, která pod praporem Antibabiš zavírá oči nad mimořádným bezpečnostním rizikem a spílá současnému premiérovi za to, že plní povinnosti, které jeho předchůdce Sobotka neplnil nebo ani plnit nechtěl. Nelze než uzavřít citátem z bible: ,Napomáhání zlu je konáním zla.’“ Právě toto najdeme na webu lidovky.cz 2. 4. 2018.

Babišův tisk čas od času oznamuje Babišovým podřízeným, že již svou funkci nechtějí dále zastávat (nejlepším příkladem budiž Helena Válková). Dobrým případem byl květnový konec někdejší ministryně obrany Karly Šlechtové, která se již ve druhé vládě neobjevila. Už 16. 5. Babišovi redaktoři odhalili, že šéfka obrany utrácela za VIP salonek na letišti, což stálo Českou republiku 300 tisíc korun. To, že bylo nějakých 300 tisíc pro Lidovky důležitějších než 50 milionů za Čapí hnízdo, není třeba zmiňovat.

A protože utrácení ministrů je velké téma, věnovaly se mu Lidové noviny i nadále. Ale nějakou náhodou se u téměř žádného dalšího člena vlády z hnutí ANO nenašel problém, kdo by to byl řekl? Hlavní článek Lidových novin z 22. 5. poukazuje na ministry předešlého kabinetu Bohuslava Sobotky a na to, jak využívali služební auta. Nejvíc toho najezdil šéf lidovců Pavel Bělobrádek, na druhém místě skončil Marian Jurečka. Celý text vyznívá jasně: Bývalí šéfové některých rezortů jezdili za státní peníze příliš. Co je ovšem na článku nejzajímavější, jsou údaje, které chybějí: Kromě Ivana Pilného, který v žádné další vládě již nezasedl, se totiž shodou okolností nehovoří o nikom z hnutí ANO.

Na přelomu září a října 2018 našla Česká republika nové hrdiny. Bylo to několik lidí, kteří pět let zavírali oči nad propagandou Lidových novin a stále do nich psali, zejména na stránky rubriky zvané Poslední slovo. Pak ale přišel obrovský skandál se zmanipulovanou zprávou ohledně syrských sirotků, kdy Lidovky publikovaly vylhanou informaci, kterou jim poslala Babišova asistentka. A tyto noviny konečně opustilo pár dalších redaktorů v čele s Petrou Procházkovou. Avšak stále existují lidé, kteří tvrdí, že Babiš do chodu redakce nezasahoval. No, přísahal přece na zdraví svých dětí a vnoučat.

A právě zdraví Babišových dětí, to bylo velké téma v kauze Krym. A co se nestalo – Babišovy komentátoři z Lidovek stáli za svým šéfem jako jeden muž! „Člověka zarazí, kolik zastánců liberální demokracie v posledních dnech šířilo odpudivé dezinformace stěží uvěřitelnou měrou. Stovky lidí s vysokoškolským vzděláním bylo ochotno na Facebooku sdílet, že Andrej Babiš nechal zapálit Národní ústav duševního zdraví, aby se zbavil důkazů. Podle mnohých dalších tisíců lajkujících nařídil Babiš Cyrilu Höschlovi, aby se zastal psychiatričky Protopopové, protože jinak by vláda odřízla Höschla od státních peněz. (…) Další jsou přesvědčeni, že Andreji Babišovi mladšímu píchali na Krymu injekce, aby se jeho stav zhoršil. Jeho fotky z Krymu jsou fotomontáž. Nějaký psycholog na Facebooku tvrdí (a všichni to sdílí), že schizofrenii lze dostat pouze do 28 let. Též je prý jasné, že Babiš pohrozil své bývalé manželce „odříznutím od peněz“, a samozřejmě je už teď jasné, kdo zabil Mrázka,“ napsal například 24. 11. hlavní Babišův propagandista Jan Macháček.

Velmi snaživý byl jako vždy komentátor Petr Kamberský. Ve svém textu z 22. 11. rozebírá video Sabiny Slonkové a Jiřího Kubíka tak, aby působil jako nezávislý pozorovatel, ovšem cílem tohoto textu je prostě a jednoduše oba novináře znevěrohodnit a co nejvíce zjemnit skandálnost celé věci. „Celé video vede jedním směrem, k jednomu vyznění. Soustavně a důsledně ignoruje všechny možné odbočky, které by kýžený obrázek „premiér nechal zfalšovat zdravotní zprávu a spolupodílel se na únosu svého syna“ zpochybnily,“ píše například Kamberský.

Komentátor reportáž důsledně nazývá „dokumentární detektivkou“ nebo „emotivní detektivkou“, prostě a jednoduše tak, aby vyzdvihl spekulace a nešvary videa. A hlavně spekuluje o tom, že Babiš mladší nebo jeho matka věděli, že reportéři za nimi přijedou. No řekněte, nehodila by se taková věc panu premiérovi? Jistěže ano. „Také se můžeme ptát, odkud našli přesnou adresu. O pobytu Andreje Babiše mladšího věděl jeho otec, jeho obhájci, policie a… samozřejmě sám Andrej Babiš mladší. Zní to jako divoká hypotéza a je to divoká hypotéza. Ale proč nemá junior rozostřený obličej, proč nikdy během rozhovoru nezavřel dveře, proč Kubík říká „s lidmi, se kterými byste rád mluvil,“ proč Slonková říká „poslal sem mail, že chce mluvit“ a proč štáb nemůže čekat do druhého dne, když do pátrání už tolik investoval?“ přemýšlí Kamberský v Lidovkách. Více ZDE. 

Mezi poslední zprávy ohledně Lidových novin patří prosincové spekulace o tom, že jsou na prodej. Nejprve je měl koupit Jaromír Soukup, pak zase Parlamentní listy. Je to ale úplně jedno, protože se o žádnou žurnalistiku dávno nejedná. A Karel Čapek by se spolu se všemi, kdo budovali tuhle skvělou značku, musel obracet v hrobě, když se na něj Babišovi zaměstnanci odvažují odkazovat.

Co ještě v Lidovkách vyšlo za komentáře?

Pravidelně zde publikuje ruský propagandista Jan Schneider, který kritizoval demonstrace 17. 11. nebo fakt, že mnoha lidem vadí Babišova spolupráce s StB. Totéž vidí jako problematické komentátor Pavel Matocha, který v Lidovkách 27. 7. právě premiérovu estébáckou minulost relativizoval a napsal: “Naši společnost neohrožují Babiš, Zeman, Putin a Trump, ale právě ten hysterický mód chování.”

Není zde článek celý?