Rúhání: Americké sankce proti Íránu jsou aktem ekonomického terorismu

Íránský prezident Hasan Rúhání se v sobotu ostře ohradil proti americkým sankcím. Označil je za formu ekonomického terorismu a varoval, že snižují íránské schopnosti bojovat proti terorismu a obchodování s drogami. To v důsledku ohrozí i bezpečnost samotných Spojených států.

Jak uvádí íránská agentura Tasnim, Rúhání v sobotu na regionální bezpečnostní konferenci v Teheránu označil americké sankce za formu ekonomického terorismu, jejichž cílem je terorizování ekonomiky země. Dále kritizoval snahu Washingtonu zastrašit třetí země, které by chtěly investovat v Íránu.

Podle něj se však sankce mohou Washingtonu vymstít, neboť snižují íránské schopnosti bojovat proti obchodu s drogami a terorismu.

„Varuji ty, kdo uvaluje sankce, že pokud budou dotčeny schopnosti Íránu bojovat proti drogám a terorismu… neochráníte se před přívalem drog, uprchlíků, výbušnin a terorismu,“ sdělil íránský prezident.

Na konferenci íránský ministr zahraničí Mohammad Džavád Zaríf kritizoval USA za to, že kvůli americkým dodávkám zbraní do blízkovýchodních zemí se region proměnil v sud s prachem.

„Množství zbraní, které prodávají Američané, je neuvěřitelný a zcela přesahuje potřeby regionu. Ukazuje to na velmi nebezpečnou politiku, kterou provádějí Američané v regionu,“ uvedl. 


Není zde článek celý?