Selhání spuštění Severního proudu 2 kvůli USA bylo označeno za nemožné

Spuštění projektu Severní proud 2 proběhne podle plánu a bez ohledu na činnost Spojených států, které se snaží zabránit projektu, řekl vedoucí společnosti Alexej Miller.

„Pracujeme podle plánu, který byl schválen od samého počátku. Plán na zahájení dodávky plynu je 1. ledna 2020,“ uvedl Miller.

Vedoucí společnosti Rosnefť Igor Sečin také zdůraznil, že je připraven pracovat za jakéhokoli scénáře rozvoje vztahů mezi Ruskem a Spojenými státy, a to i v případě jejich zhoršení.

„V těchto podmínkách také budeme pracovat. Řízení rizik je naším úkolem,“ řekl Sečin.

Dříve prezident Donald Trump opakovaně vyjádřil svůj postoj proti výstavbě Severního proudu 2, která by měla být zahájena koncem roku 2019 a spojit Rusko se západní Evropou. Trump také obvinil německé orgány, že podléhají zájmům Moskvy, a uvedl, že Spojené státy hodlají konkurovat Rusku na evropském trhu s plynem.

Na konci prosince začalo pokládání potrubí pro budoucí plynovod ve výlučné ekonomické zóně Švédska. Očekává se, že práce budou pokračovat až do léta roku 2019. V současné době mají stavebníci povolení od čtyř z pěti zemí, na jejichž území bude procházet plynovod, zatím je proti němu pouze Dánsko.


Není zde článek celý?