Upadne americký velvyslanec na Hradě v nemilost jako jeho předchůdce? Zase kvůli Rusku

Prezident Zeman jistě čte Parlamentní listy. Poslední dobou se tam o něm píše velmi hezky, především ve stylu jak to zase někomu nandal. To musí politika, na kterém je poněkud znát životní únava, jistě potěšit. Pokud je nečte sám, bude je číst Jiří Ovčáček, státní úředník a hvězda Twitteru, takže mu to nejlepší může přetlumočit.

Teď se ale v Parlamentních listech objvila nemilá reportáž ze setkání nového amerického velvyslance Stephena Kinga v Praze se studenty Právnické fakulty Univerzity Karlovy. Je tam také jeho odpověď na dotaz, jak to vypadá se schůzkou Miloše Zemana a Donalda Trumpa.

Velvyslanec odpověděl: „Máte pravdu, k formálnímu setkání zatím nedošlo. Pokud se nad tím zamyslíte, náš prezident je vyšetřován pro údajnou koluzi jeho prezidentské kampaně s Rusy. Jak by to popsali v novinách, mezi Zemanem a Trumpem, pokud viděno, v naší zemi…“ Zeman se v očích lidí podle Kinga často orientuje na Východ a to včetně Ruska.

Konec citátu zní jako zachycení mluvené řeči, která určitou přerývaností a pauzami podtrhuje to předchozí. Trump nemá zájem o to, aby ho někdo viděl společně se Zemanem a ještě snad i vyfotografoval, čemuž se nedá zbránit. Zeman už je tak znám jako exponent Moskvy, že se do jeho společnosti nikdo nehrne, aby nepoškodil svůj obraz. Trumpův obraz v médiích, která mu nejsou nakloněna, je tak mizerný, že snad hůř být nemůže, ale proč si to ještě komplikovat.

Trump se snaží naznačit, že s Rusy nemá nic společného, zatímco Zeman se hřeje v jejich velkoslovanské přízni ozdoben svatojiřskou stužkou velikosti menší vrtule. Mohli bychom dodat, že stejně tak dává Zeman najevo velké přátelství vůči Číně a s tou nemá momentálně Trump vřelé vztahy. Čím by mohl být Zeman pro něj zajímavý? Ničím, byl by jen zbytečná kaňka na prezientském portrétu. Zjevně horší, než jsou některé jiné politické postavy nevalné pověsti. Od těch se taky nic povznášejícího nečeká. Diktátor sem, dktátor tam, Zeman je ale pociťován jako anomálie.

Dočkáme se toho, že nový velvyslanec upadne časem do stejné nemilosti na Hradě, jako upadl jeho předchůdce Shapiro? Ten v odpovědi na dotaz naznačil, že by snad po okupaci Krymu bylo pro Zemana dobré, aby nejezdil na oslavy do Moskvy. Jejich součástí byla jako vždy monumentální vojenská přehlídka, což po anexi Krymu působilo trapně.

Velvyslanec King si mohl vysvětlování klidně ušetřit, ale stejně to řekl a ani to nebylo moc diplomatické. Diplomaté ale vědí, co říkají, takže to nejspíš diplomatické bylo.

Není zde článek celý?