USA pro zastrašování Íránu pošlou válečné lodi do Perského zálivu

Skupina lodí amerického vojenského námořnictva vpluje v nejbližších dnech do Perského zálivu pro demonstraci síly Íránu, oznámil list The Wall Street Journal s odvoláním na zdroje na Ministerstvu obrany USA.

V listopadu televizní stanice CNN s odvoláním na zdroje v Pentagonu oznámila, že ministerstvo zamítlo žádost Ústředního velení USA o rozmístění dodatečných vojenských rezerv, včetně letadlové lodi, v Perském zálivu. Tato žádost byla vyslovena na pozadí obav, že Írán může zahájit vojenskou operaci proti USA odvetou za sankce.

Podle informací WSJ americká letadlová loď John C. Stennis a skupina jiných amerických lodí vplují koncem týdne do akvatória blízkovýchodního regionu. Vplutí amerických lodí do Perského zálivu bude první podobnou operací v posledních osmi měsících. Cílem vyslání lodí je demonstrace americké síly Íránu, píše list.

Jak oznámily zdroje v Pentagonu, John C. Stennis se bude nacházet v blízkovýchodním regionu nejspíše asi dva měsíce, z nichž větší část pobude v Perském zálivu. Podle jejich slov přítomnost letadlové lodi zajistí nesporně zadržování jakékoli potenciálně nepřátelské íránské aktivity ve vodách tohoto regionu.


Není zde článek celý?