USA: Turecko musí odmítnout dodávky S-400

Turecko si musí vybrat mezi Ruskem a zeměmi Západu. Prohlásil to James Inhofe, nový předseda výboru Senátu USA pro ozbrojené síly, který v této funkci vystřídal Johna McCaina, uvádí Bloomberg.

„Jestliže chce Turecko zůstat v programu F-35, musí odmítnout dodávky systémů S-400,“ prohlásil Inhofe v rámci komentáře k referátu, který Pentagon nedávno předložil Kongresu USA.

Dodal také, že Turecko je velmi důležitým partnerem USA v NATO, ale přitom musí jednat v souladu s tímto postavením. „Turecko si musí vybrat mezi Ruskem a Západem. Jestliže bude pokračovat v procesu nákupu S-400, bude to mít pro něj následky,“ zdůraznil senátor.

Bloomberg také uvádí názor vojenského odborníka Stevena Zalogiho z výzkumné společnosti Teal Group, který se domnívá, že USA a NATO se obávají toho, že společně s dodáním S-400 přijedou do Turecka ruští vojenští experti.

„Existuje obava z toho, že Turci dovolí ruským odborníkům zkoušet radary S-400 proti tureckým F-35 s cílem zlikvidovat protiradarové schopnosti americké stíhačky,“ vysvětlil Zaloga.


Není zde článek celý?