V Evropském parlamentu připravují rezoluci s požadavkem zastavit Severní proud 2

V Evropském parlamentu připravili návrh rezoluce o vztazích s Ruskem. Dokument obsahuje požadavek „zastavení“ realizace projektu Severní proud 2.

Návrh byl předložen k projednání výboru pro zahraniční politiku, jeho autorkou je evropská poslankyně za Litvu Sandra Kalnieteová.

Autorka navrhuje Evropskému parlamentu, aby bylo do rezoluce o stavu vztahů mezi RF a EU zařazeno ustanovení, že „Rusko a EU zůstanou klíčovými ekonomickými partnery v dohledné budoucnosti, avšak Severní proud 2 zvyšuje závislost unie na dodávkách ruského plynu, ohrožuje vnitřní trh a neodpovídá energetické politice EU, a proto má být zastaven“.

Evropskému parlamentu je také navrhováno, aby zapsal do tohoto dokumentu formulaci o podpoře „co nejrychlejšího dokončení vytváření integrované Evropské energetické unie, která má v budoucnu začlenit také východní partnery“.

Manfred Weber, předseda největší v Evropském parlamentu frakce Evropské lidové strany, kandidát na funkci nového předsedy Evropské komise, již vyzval členské země EU, aby po události v Kerčském průlivu přehodnotily investice do výstavby plynovodu Severní proud 2.


Není zde článek celý?