Velká Británie po Brexitu postaví nové zahraniční vojenské základny

V současné době má Británie několik zahraničních vojenských základen, včetně základen na Kypru, Falklandských ostrovech, Gibraltaru a v Indickém oceánu, ale údajně plánuje rozšířit svou globální vojenskou přítomnost.

Londýn plánuje zřídit nové vojenské základny v Karibiku a v jihovýchodní Asii poté, co dokončí proces Brexitu, uvedl The Sunday Telegraph s odvoláním na britského ministra obrany Gavina Williamsona. Ten údajně nazval Brexit „největším momentem“ pro Velkou Británii od konce druhé světové války a řekl, že to umožní Londýnu „přeformovat sebe jinak“ a „hrát roli na světové scéně, jakou svět očekává od Velké Británie“.¨

Ministr obrany dále uvedl, že opuštění EU by umožnilo Velké Británii navázat silnější vztahy s Austrálií, Kanadou, Novým Zélandem, stejně jako s karibskými a africkými státy.

Anonymní zdroj blízký Williamsonovi dříve řekl deníkům, že nové základny by mohly být umístěny v Singapuru nebo Bruneji, a na ostrově Montserrat nebo v Guyaně v průběhu několika následujících let.

Spojené království má v současné době 15 zahraničních vojenských základen, a to i na Falklandských ostrovech, na Kypru, v Kanadě, Gibraltaru a na území britského Indického oceánu, ale mají v plánu opustit svou německou základnu v roce 2019.


Není zde článek celý?