Wałęsa uvedl podmínku zastavení konfliktu mezi Varšavou a Kyjevem kvůli Banderovi

Bývalý polský prezident a laureát Nobelovy ceny míru z roku 1983 Lech Wałęsa uvedl podmínku zastavení konfliktu mezi Varšavou a Kyjevem kvůli kultu vůdce extremistické Organizace ukrajinských nacionalistů Stepanu Banderovi.

„Bandera zabíjel Poláky, ať už se říká cokoli. Proto je z hlediska Poláků banditou“, řekl Wałęsa v interview pro Sputnik.

„Zároveň to ale dělal pro Ukrajinu a Ukrajina si může tedy myslet, že usiloval o svobodu Ukrajiny a Polsko tu Ukrajinu tak trochu uchvacovalo“, dodal.

Podle Wałęsova názoru se konflikt podaří urovnat teprve po výměně několika generací. „Musíme to přežít, je třeba 2 až 3 generací, aby to pominulo, aby lidé pochopili, že vůči Polsku se choval špatně, pro Ukrajinu ale dělal dobře. Jinak se to nedá udělat, jen časem, který zahojí rány“, řekl.

V posledních letech vzniklo ve vztazích Kyjeva a Varšavy napětí, hlavně na pozadí diskusí o událostech, které se dotýkají historické paměti. Ve Varšavě odsuzují postoj Kyjeva v otázce heroizace Organizace ukrajinských nacionalistů — Ukrajinské povstalecké armády a také kritizují pravidelné akty vandalismu vůči polským pamětním místům na území Ukrajiny.


Není zde článek celý?