Washington už prohrál zápas o Arktidu – média

Americké ledoborné loďstvo je v hrozném stavu, přičemž plavby jsou schopny jen dva staré polární ledoborce, píše novinářka televizní stanice NBC News Sabrina Shankmanová.

Úkolem těchto ledoborců je mj. sběr vědeckých údajů, záchrana lodí uvízlých v ledu a likvidace následků úniků ropy v odlehlých končinách zeměkoule. Hájí kromě toho zájmy USA za polárním kruhem s ohledem na to, že tající ledy otevírají v tomto regionu nové obchodní možnosti.

Avšak, jak podotýká televizní stanice, jeden z těchto ledoborců, který nese název Polar Star a byl postaven před čtyřiceti lety, už dávno vyčerpal svou životnost a neustále se porouchává. Druhý ledoborec Healey postavený v roce 2000 je schopen vykonávat jen vědeckou funkci.

Podle těch neoptimističtějších odhadů činí termín, v němž se může v Arktidě objevit nový americký ledoborec, minimálně pět let, kdežto Rusko už má v tomto regionu 40 podobných lodí. Přičemž bude na to třeba vynaložit miliardy dolarů, americká vláda však místo toho vynakládá peníze na výstavbu zdi na hranici s Mexikem, zdůrazňuje NBC.

Mnozí američtí experti tvrdí, že Washington už dávno prohrává zápas s Moskvou o Arktidu, dodává televizní stanice. Jedna věc je, když jde o loď, která uvízla v ledu, pomohou jí také jiné země, něco jiného je, když se nepřítel pokusí o invazi do exkluzivní ekonomické zóny USA anebo s nimi zahájí vojenský zápas.

„Jde o to, že USA Arktidu ignorovaly. Přišli jsme o budoucí hlavní mořskou cestu mezi Asií a Evropou. Kontrolu nad oceánem jsme přenechali Rusku a Číně,“ uvádí NBC slova poslance Johna Garamendiho.

Televizní stanice podotýká, že USA si uvědomily význam Arktidy za 2. světové války, bylo tehdy postaveno sedm ledoborců, z nichž tři fungovaly u pobřeží SSSR. Byl to rozkvět amerického ledoborného loďstva, tím to ale skončilo. Vláda Donalda Trumpa navrhla vyčlenit 750 milionů dolarů na nový ledoborec, v konečném důsledku ale byly tyto peníze vynaloženy na výstavbu zdi.

„Jsme největší světová mořská velmoc a přitom doufáme, že loď postavená v 70. letech bude moci plavat i nadále,“ uvádí NBC slova politoložky Heather Conleyové.


Není zde článek celý?