Zeman se kvůli Babišovi staví už i proti Evropské unii. Zájmy svých kumpánů nazývá suverenita

Podle Miloše Zemana, jak se vyjádřil na své oblíbené TV Barrandov, je třeba ohledně kauzy podezření střetu zájmů premiéra Andreje Babiše (ANO) počkat na zprávu Evropské komise.

Zeman tvrdí, že má Česko postupovat podle svých zákonů a ne podle přísnějšího evropského práva: „Babiš se má řídit českým zákonem o střetu zájmů, kvůli kterému vložil svůj majetek do svěřenských fondů, a ne „nějakou evropskou směrnicí.“

Babiš svůj majetek musel převést do svěřeneckých fondů, protože podle zákona o střetu zájmů nesmějí mít firmy členů vlády přístup k veřejným zakázkám, nenárokovým dotacím a investičním pobídkám.

Interní dokument právní služby Evropské komise ovšem říká, že se Babiš podle nového unijního finančního nařízení platného od srpna ve střetu zájmů nachází. Právníci Evropské unie soudí, že Babiš má dál zájem na ekonomickém úspěchu Agrofertu a protože je šéfem vlády, tak může taky ovlivňovat rozhodování o dotacích z evropského rozpočtu.

Zeman se pak jako právník samouk pustil do zvláštních úvah: „Nechtějme, abychom nastoupili na tu podivnou a kluzkou cestu, kdy se budeme řídit evropským právem a ignorovat národní zákony.“ Podle něj by pak bylo nutné navrhnout změnu českého zákona.

„Andrej Babiš se i nadále bude řídit domácími, tedy národními zákony, a ne nějakou evropskou směrnicí.“ Nemáme si prý nechat diktovat z Bruselu, protože by pak Česko přestalo být suverénním státem. „Nebudu reagovat na mediální hysterii, a počkám si na zprávu Evropské komise.“ Na co chce čekat, když má předem jasno, není zřejmé.

Zeman se často pouští do věcí, kterým nerozumí, nebo to aspoň předstírá. Využívá toho, že jim ani část veřejnosti nerozumí. Pokud jde o tu suverenitu, zní to dobře, ale mezinárodní dohody mají přednost před národním právem. Pokud takovou dohodu dobrovolně a jako suverénní stát uzavřeme, tak platí. My jsme podepsali přístupovou smlouvu s Evropskou unií dobrovolně a evropské právo je součástí našeho práva. Že to tak je, je taky součást našeho práva. Jsme součást Unie, není to nějaká cizí mocnost, která nás okupuje.

Zdravý rozum, tedy ten opravdu zdravý a nikoli představy vytvořené na základě úvah absolventů „Vysoké školy života“, nám napovídá, že by politik neměl rozhodovat o evropských dotacích do svvých firem, protože tady nemůžeme nestrannost moc očekávat.

Zeman a Babiš tvoří mocenskou dvojici, která je spojena společnými zájmy. Pokud Zeman dává přednost svým vlastním zájmům a zájmům svých osobních spojenců před zájmy země, tak ve své funkci zcela selhává. Dělá to tak ovšem stále. Stojí proti českým tajným službám, ministerstvu zahraničí, Evropské unii, našim spojencům a to všechno kvůli zájmům cizích mocností, nebo prospěchu různých svých kumpánů. Ve své funkci nemá už dávno co dělat a měl by skončit a to i v zájmu suverenity Česka.

Není zde článek celý?