Zmanipulovaný rok podle Babišovy MF DNES: Žumpy, demokratická KSČM i ostré výhrůžky

Představte si, že získáváte informace jen z novin, které v roce 2013 koupil současný premiér Andrej Babiš, tedy z MF DNES a Lidových novin. Že je to jen těžko představitelné? Možná. Ale my vám nyní ukážeme, co všechno byste se (ne)dozvěděli, pokud byste měli předplacenou MF DNES.

Lednovým tématem svobodných médií byla zpráva Evropského úřadu pro boj proti podvodům (OLAF), který došel k závěru, že dotace na Čapí hnízdo byla získána podvodem. Po svém se k tomu postavila právě MF DNES: Na titulní stranu se věc dostala pouze jednou (6. 1.), a to když o zprávě jednali čeští poslanci. Jinak nikdy. Prostě to, že český premiér neoprávněně získal 50 milionů korun, nikdy tyto noviny neuveřejnily na prvních místech a důkladně. Není to pro ně zásadní zpráva.

V březnu vypukla válka o Generální inspekci bezpečnostních sborů a Andrej Babiš tlačil na jejího šéfa Michala Murína, aby odstoupil, což se nakonec také podařilo. Jako jeden z argumentů citoval i článek z MF DNES. Jenomže takový text nikdy nevyšel! Podle serveru iRozhlas.cz šlo o materiál, který připravoval Marek Přibil, novinář, který je znám z nahrávek skupiny Šuman, z nichž je jasné, jak šéf hnutí ANO ovlivňoval obsah médií, která vlastní. Babiš zřejmě tedy znal článek, který nevyšel, a měl za to, že ho jeho noviny vydaly.

Na počátku března se konaly velké protesty proti zvolení mlátičky Zdeňka Ondráčka na místo šéfa výboru pro kontrolu Generální komise bezpečnostních sborů. Babišův šéfredaktor Jaroslav Plesl celou věc rozhodně nepovažoval za nějak zvlášť důležitou, článeček o demonstraci na Václavském náměstí v Praze se objevil pouze dole na straně dvě jako zpráva ČTK. Hlavní článek na titulní straně byl místo demonstracím věnován testu autolékárniček. MF DNES „zjistila“, že autolékárničky jsou totiž při nehodě k ničemu. To byla jejich hlavní zpráva.

V květnu vykvetla řepka a MF DNES se na ni také zaměřila. 2. 5. jsme si totiž mohli přečíst, že úplně nejlepší a nejzdravější med je ten, který včely vytvoří právě z pylu z řepky. Ne náhodou je jedním z největších pěstitelů této rostliny premiér země a majitel těchto novin. Titulek zněl: „Nejlepší med je z řepky. Lidé tomu ale nevěří“.

Proti článkům v MF DNES se v květnu ohradilo také Zastoupení Evropské komise v České republice. Jaroslav Plesl je totiž velkým bojovníkem proti Evropské unii, a to i za cenu toho, že neříká pravdu. V článku „Focení jen se souhlasem“ o nařízení o ochraně osobních údajů strašila MF DNES tím, že bude muset existovat například souhlas ke zveřejnění každé fotografie ze školy. Nebyla to ovšem pravda, stejně jako hrozba vysokou pokutou.

A pak už tu máme ten slavný den, kdy Babišova vláda získala důvěru poslanecké sněmovny. MF DNES to oslavila rozhovorem s titulkem: „KSČM je demokratická strana“. Ano, toto nám oznámil největší kdysi seriózní list bez toho, aby se proti premiérovým slovům jakkoli ohradil. Naopak: servilní redaktor Petr Kolář se Babiše v rozhovoru nejprve zeptal, zda má z důvěry radost, a pokračoval: „A nelezou vám už nyní sociální demokraté trochu na nervy?“ Ale nebojte, nelezou. Rozhovor měl tři strany.

V létě nastalo pro vydavatelství Mafra poněkud složitější období. Zpěvák Tomáš Klus vyhlásil bojkot premiérových médií v souvislosti s festivalem Colours of Ostrava a následovalo jej velké množství známých osobností. Jsou však lidé, se kterými ani toto stále nehnulo.

Když Babiš utrpěl volební debakl při komunálních volbách v Praze, tak MF DNES reagovala oznámením o tom, že „Prahu chtějí ovládnout aktivisté“. Dělo se tak v úplně stejném tónu, v jakém byly po Praze před volbami vyvěšeny plakáty hnutí ANO s Petrem Stuchlíkem – právě on před údajnými „aktivisty“ voliče varoval. Jen další důkaz, že MF DNES je součástí propagačního oddělení Agrofertu a s hnutím ANO tudíž úzce spolupracuje.

Listopad začal vskutku zostra. 1. 11. se totiž MF DNES zaměřila na podporu Babišova byznysu s umělým oplodněním (premiér totiž vlastní velkou část trhu s reprodukčními klinikami). Jednoduše řečeno:  V novinách MF DNES, které patří předsedovi vlády, vyšel hlavní článek o umělém oplodnění, byznysu předsedy vlády. O tom, že se v Babišově vládě chystá návrh, podle kterého by se měl zvýšit věk pro ženy, které mohou IVF podstoupit (a o dalších chystaných výhodách). Je to dosud nejhorší překročení elementárních pravidel veškerých novinářských kodexů. Novináři slouží ekonomickým zájmům svého majitele a píší ve prospěch jeho soukromého byznysu. Přitom tento majitel je předsedou vlády a upravuje si zákony tak, aby mu do jeho klinik chodilo více žen. A tento skandální střet zájmů je tu v novinách premiéra představen jako veřejně prospěšná věc.

O několik dní později vypukla aféra a Babišovým synem. První den v MF DNES ani v Lidových novinách nebylo (téměř) nic, ač bylo jasné, že do uzávěrky zbýval ještě čas (je obvyklé, že mimořádné události lze zařazovat do půlnoci, do některých deníkových mutací i později). Pak se ale zejména MF DNES zapojila o něco více – prostřednictvím pana Plesla, a poté i karikatury v deníku, začala vyhrožovat majiteli TV Seznam, kde reportáž vznikla. Plesl dal Ivo Lukačovičovi přímo v novinách na vědomí, že by se o něm mohlo veřejně rozjet tvrdé „kompro“ v podobě zveřejnění citlivých informací z jeho soukromí, když si bude dovolovat na Andreje Babiše. Je to metoda, která patří do výbavy zločineckých organizací. A ocitla se přímo na stránkách novin předsedy vlády.

Na počátku prosince se Babiš a jeho střet zájmů stal tématem europoslanců přímo na plénu Evropského parlamentu ve Štrasburku. Byl to krok zásadní a pro Českou republiku bohužel také velká ostuda. A co na to MF DNES, když jsme se o této věci dozvěděli? Nic. Prostě vůbec nic.

Nutno ale říci, že když se jen několik dní před oznámením inkriminovaného jednání ukázalo, že právníci Evropské komise došli k tomu, že Babiš je ve střetu zájmů, MF DNES se k tomu postavila po svém. Opravdu originálně! Na titulní straně se objevila hlavní zpráva s fascinujícím titulkem: „Stát zahajuje nové tažení proti žumpám.“

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Není zde článek celý?