A je to tady! V Polsku byl kvůli špionáži zatčen manažer Huawei

Polská civilní kontrarozvědka (ABW) kvůli podezření ze špionáže pro Čínu zadržela jednoho Poláka a jednoho Číňana. Čínský občan je jeden ze ředitelů polské pobočky čínského telekomunikačního koncernu Huawei, o události informuje Polská televize na svých internetových stránkách. Polák je bývalý vysoce postavený důstojník ABW.

O zadržení informoval tajemník ministra koordinujícího tajné služby Maciej Wasik.

Soud zadržené poslal do vazby na tři měsíce, doplnil informace mluvčí ministra koordinujícího tajné služby Stanislaw Žaryn.

Příslušníci ABW dnes provedli prohlídku Huawei. V předchozích dnes získali dokumenty, které jim mohou posloužit jako důkazy proti zadrženým. Materiály si odnesli z Úřadu pro elektronickou komunikaci a z telekomunikační firmy Orange, kde pracoval zadržený Polák Piotr D.

Čínský muž jménem Wej-ťing W. vystupoval Pekingskou univerzitu zahraničních studií, z této univerzity údajně pochází i řada vysoce postavených činitelů čínské diplomacie a tajných služeb. Oficiálně v Polsku prodával výrobky Huawei ve veřejném sektoru.

Oba zadržení muži jsou obviněni ze špionáže proti Polské republice, uvádí web TVP Info. Podle kontrarozvědky měli jednat ve prospěch čínských tajných služeb. Nyní jim hrozí až 10 let ve vězení. Oba zadržení odmítají vypovídat.


Není zde článek celý?