Babiš krotí nápady Maláčové, že chce zničit rozpočet. Sám se nechová jinak

Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová a premiér Andrej Babiš | FOTO: ČTK

Premiéru Babišovi dochází trpělivost s rozletem ministryně práce a sociálních věcí Jany Maláčové a krotí její nápady. Vytýká jí, že chce zničit rozpočet, sám se ale chová podobně. Po obědech zdarma pro školáky chce znovu zvýšit penze nad rámec zákonné valorizace.

Šéf hnutí ANO zavětřil, že mediální aktivity ministryně Jany Maláčové mohou zviklat část voličů, které svojí populistickou rétorikou přetáhl sociální demokracii a komunistům. Proto se rozhodl brzdit její ambice. Je totiž pravdou, že ČSSD na Maláčovou hodně sází, o čemž svědčí i její vysoké šance prosadit se na březnovém volebním sjezdu do vedení.

Všechno má své meze

Odvaha a sebevědomí nadhazovat do éteru nová témata ministryni nechybějí, na rozdíl od schopnosti prosadit na další desítky miliard korun povinných vládních výdajů peníze. Tradiční snaha sociálních demokratů zvyšovat daně naráží na silnějšího koaličního partnera ANO, které naopak vytváří iluzi, že daně (pouze kosmeticky) snižuje.

Premiér Maláčovou zpočátku chválil, ale koaliční idyla končí. Ministryně na něj narazila už při schvalování dalšího růstu minimální mzdy a platů ve státním sektoru. Vláda sice přijala kompromis, ale i tak stále stoupají rekordním tempem, zatěžujícím část podnikatelské sféry a rozpočty.

Všechno má ale své meze. Hnutí ANO se do značné míry přetahuje s ČSSD, ale i s KSČM, o podobný typ voličů, sázejících na silnou roli státu a štědré sociální systémy bez ohledu na to, kdo je v budoucnu zaplatí. Proto pokračuje lítý boj o voličské hlasy, o sliby, kdo nabídne víc, a o zásluhy, kdo tyto sliby prosadí, nebo si je mediálně přisvojí.

Nechť na to zapomene

Babiš poprvé hlasitě bouchl do stolu, když Maláčová zveřejnila svůj návrh na už tak sporné zálohované výživné. Princip spočívá v tom, že by měl stát proplácet alimenty za neplatiče, a poté je od nich vymáhat. Reálné odhady úspěšnosti výběru se pohybují kolem pěti procent, takže jde vlastně o novou sociální dávku.

Původní dohoda v koalici spočívala v záměru proplácet zálohované výživné rodičům s nižšími příjmy, dnes však Maláčová přišla s radikální myšlenkou, že by se proplácelo všem domácnostem bez limitu. Tento nápad jen potvrzuje, že ve své euforii ztratila smysl pro realitu. To budou daňoví poplatníci platit alimenty i za celebrity, přetahující se o desítky či stovky tisíc výživného?

„Maláčová dělá politiku ČSSD, že vyjednává s médii a nevyjednává se mnou. Chce zničit tenhle rozpočet,“ rozpálil se Babiš. „Nějaké paušální alimenty, jak si sociální demokracie představovala v minulosti, že vyplatíme 18 miliard všem, tak na to nechť zapomene,“ vzkázal ministryni, jenže tím to jistě nekončí.

Nezajímá ji, kde vzít peníze

Premiér pokračoval v kritice ministryně práce a sociálních věcí v rozhovoru pro deník Právo (12. 1. 2019). Podobně se vyjádřil o její snaze zvýšit životní minimum. V praxi by to znamenalo růst řady navázaných sociálních dávek, včetně uvažovaných státních alimentů. Zvyšovat například podpory v nezaměstnanosti v době, kdy na trhu chybějí stovky tisíc pracovních sil, je přitom naprosto absurdní.

„Paní ministryně přichází s návrhy, které mají dopad na rozpočet, ale nezajímá ji, kde na to vezme peníze,“ reagoval Babiš a vzápětí připomněl, že když hnutí ANO prosadilo slevu na jízdném pro důchodce a studenty, tak na to nejdřív našlo peníze.

To je ovšem zábavný argument. Premiér tyto populistické slevy, které lze kvůli nedostatečné kontrole dokladů zneužívat, prosadil ještě ve své první jednobarevné vládě. Tehdy zjevně nebyl problém „najít peníze“ kde jinde, než v kapsách daňových poplatníků, na předvolební úplatky, které sám předložil.

Sázka na seniory

Současně ovšem Babiš avizuje, že chce znovu v příštím roce zvýšit důchody o 900 korun. To by znamenalo navýšení o 200 korun nad rámec zákonné valorizace, což si vyžaduje přijetí speciálního zákona. Celkové výdaje na růst penzí by tak znovu přesáhly 30 miliard korun. Tady se peníze v rozpočtu bez problémů najdou?

„Ano, počítám s tím, že splním slib, který jsem dal, a že za dva roky průměrný důchod bude minimálně 15 tisíc,“ potvrdil svůj záměr premiér a jen stěží lze předpokládat, že jej předem projednával v koalici.

Sice lze vzít na vědomí, že se chce znovu zalíbit své nejsilnější voličské skupině seniorů, ale bez reformy důchodového systému předvádí nebezpečný hazard do budoucna, na který mohou doplatit mladší generace. Při meziročním propadu ekonomiky podobně jako v roce 2009, přičemž náhlý návrat krize nikdy nelze vyloučit, by se současný prudce bobtnající systém povinných mandatorních výdajů dostal na hranici kolapsu.

Navíc demografický vývoj je jednoznačný, populace postupně stárne vlivem nízké porodnosti a zvyšujícího se věku dožití, což se v důchodovém systému projeví už ve střednědobém výhledu u silné populační vlny narozené v sedmdesátých letech.

Dříve růst důchodů škrtil

Babiš marketingově „prodává“ nejhorší možnou kombinaci. Podruhé chce zvýšit důchody nad zákonný rámec v době zpomalujícího hospodářského růstu a žádnou skutečnou reformu nechystá. Pouze smetl ze stolu nepromyšlený návrh Maláčové na povinné zapojení lidí do penzijního připojištění, jež by se obrátilo proti nízkopříjmovým voličům, a nahnalo tak další hlasy ANO.

Předvedl přitom nehoráznou demagogii, kterou obvykle používá při srovnávání s předchozími pravicovými vládami. Poukazuje na to, že se v letech 2010 – 2014 přidávalo důchodcům výrazně méně. Vědomě zastírá, že v té době probíhala globální ekonomická krize, proto stagnoval i růst mezd, bylo nutné nepopulárně šetřit a vytvářet rezervy. Zároveň už nemluví o tom, že to byl on, kdo jako ministr financí v Sobotkově vládě brzdil růst důchodů.

V roce 2015 stouply průměrné důchody o 205 korun, v roce 2016 o 140 korun, v roce 2017 o 313 korun, a loni o 475 korun. Celkem tedy za období, kdy sestavoval státní rozpočet, stouply penze o nevalných 1.133 korun, což není v době slušného ekonomického růstu o mnoho více, než za pravicové vlády v době krize.

Musíme mít rozpočtovou odpovědnost

Andrej Babiš například kritizoval návrh tehdejší ministryně práce a sociálních věcí Michaely Marksové, která chtěla od ledna 2016 zvýšit penze o 205 korun slovy: „Určitě bychom rádi navýšili důchodcům. Já bych jenom chtěl říct, že v Řecku důchodci tento měsíc nedostanou vůbec důchod. Musíme mít nějakou rozpočtovou odpovědnost.“

Dnes se v roli premiéra chová jinak. Na rozpočtovou odpovědnost zapomněl a farizejsky těží z toho, že u části veřejnosti působí i proti Bohuslavu Sobotkovi jako dobroděj. Po slevách jízdného ve vlacích a autobusech navrhuje obědy zdarma pro školáky a populárně zvyšuje důchody, které dříve sám brzdil.

Andrej Babiš však není zvyklý na to, aby se někdo zviditelňoval na jeho úkor. Proto dá sociální demokracii jen tolik prostoru, aby neohrozila jeho voličskou základnu.

Není zde článek celý?