Babiš počká s výměnami ministrů na výsledek sjezdu sociální demokracie

Premiér Andrej Babiš strávil dvě hodiny na novoročním obědě s prezidentem Milošem Zemanem. Babiš po setkání na lánském zámku prohlásil, že se nemluvilo o změnách ve vládě. Případnou výměnu některých ministrů připustil až ve druhém čtvrtletí, tedy nejdříve na jaře. Souvisí s tím na březen plánovaný volební sjezd ČSSD.

Rekonstrukci vlády nevyloučil v novoročním rozhovoru pro Českou televizi. Podle něj je v rovině úvah. Komunisté, kteří jsou s ANO a sociálními demokraty ve faktické koalici, když jejich kabinet aktivně podporují, požadují podle svého předsedy Vojtěcha Filipa výměnu ministrů dopravy Dana Ťoka za ANO a zahraničí Tomáše Petříčka z ČSSD. Předseda sociální demokracie Jan Hamáček výměny ministrů za svou stranu odmítá.

Dnešní rozhovor se Zemanem se podle Babiše točil také kolem připravovaných zahraničních cest politiků nebo státního rozpočtu za loňský rok, který nakonec skončil v téměř třímiliardovém přebytku. Babiš se v této souvislosti neopomněl pochválit a výsledek připsat hlavně sobě: „Já myslím, že se máme čím chlubit, a myslím, že pan prezident byl potěšen, že máme takové skvělé výsledky.“

Opozice ale namítá, že za přebytkem loňského rozpočtu jsou faktory, které vláda nijak nemohla ovlivnit. Kabinet podle kritických hlasů v době ekonomické krize nemyslí na investice a reformy. Ekonomové se vesměs shodují, že skutečným důvodem přebytku rozpočtu za rok 2018 je svižný ekonomický růst a související růst mezd, od kterých se odvíjejí odvody státu.  

Podle Babiše se dnes na separátní poradě sešli členové vlády za ANO. Se Zemanem prý v Lánech – vzhledem k účasti manželek – mluvili o Vánocích, dcerách a jejich studiu.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Není zde článek celý?