Babiš v ČT: Zachránil jsem ČSSD a vracíme se do období první republiky

Andrej Babiš poskytl rozhovor České televizi. Ohodnotil minulý rok a byla řeč o tom, co bude tento rok. V podstatě jsme se dozvěděli, že všechno probíhá výborně a vláda pracuje a nejvíc pracuje premiér.

Patříme mezi nejbezpečnější země, na čemž má zásluhu i to, že jsme vytrvale odmítali kvóty na uprchlíky a nenechali si „diktovat pakty“. Naopak jsme navrhovali „řešení imigrace“. Urychlí se vyhošťování cizinců, takže bude ještě lépe.

O škodách na pověsti naší země, které způsobila jeho zatvrzelost a hlásání „nepříjmeme ani jednoho uprchlíka“, už nemluvil. Že už se nemluví o kvótách, považuje zřejmě za své vítězství. Ono by se od nich upustilo i bez něj, protože málokdo se nějak významně přetrhnl v jejich naplňování, jenomže ostatní země přijaly aspoň někoho a neukázaly se v tak mizerném světle. Ono by i těch 2.600 uprchlíků nebylo nijak závratné množství. Za premiérování Miloše Zemana jsme jich v době balkánských válek přijali násobně více. Tehdy to ještě ale nebylo uměle vybičované politické téma.

U příležitosti 100 let vzniku Československa nás podle něj navštívili „významní státníci“ a „vracíme se do období první republiky“.

Těmi významnými státníky zřejmě myslí francouzského prezidenta Macrona a bleskový průlet kancléřky Merkelové. Merkelová vynechala návštěvu Zemana na Hradě. Podle Jiřího Ovčáčka se prý „slušně omluvila“. Merkelová tu ovšem byla soukromě, přijela na oslavu devadesátin Rudolfa Zahradníka, který tu byl jedním z jejích školitelů, když dokončovala doktorát. Ještě že má Zahradník narozeniny 20. října. Co kdyby je měl třeba v červnu? S Babišem ovšem hovořila také a připomenula mu, že Česko ještě nemá euro.

Že se „vracíme do období první republiky“, nezní moc dobře. Tam bychom se v některých ohledech rádi vrátili za dob totality, jinak to ale nebyl žádný med a nevyřešené problémy dost přispěly k jejímu konci. Mimo jiné ta země neměla ke konci už žádné přátele a spojence, což by se nám s trochou snahy mohlo snadno stát.

Komunikace s Janem Hamáčkem je prý na „kvalitativně jiné úrovni“, než tomu bylo Bohuslavem Sobotkou. Babiš je prý přísnější na vlastní ministry než na členy vlády za ČSSD. Babiše trochu mrzelo, že někteří členové vlády požadovali jeho odchod kvůli kauze Čapí hnízdo: „Chápu, že ty deklarace byly určeny členům ČSSD.“ Premiér dokonce řekl: „Zachránil jsem ČSSD.“ Podle něj by nebyla v opozici vidět.

Tenhle záchranný akt bude ještě nutno časem posoudit. Spíš můžeme čekat, že veškeré budovatelské úspěchy si bude jako zásluhu připisovat sobě hnutí ANO. Zatím blízkost k ANO každou stranu dost vyřídila. Jestli je výhodou „být vidět“ vedle Babiše, je dost sporné.

Vláda podle Babiše zlehčuje život živnostníkům a EET narovnalo podnikatelské prostředí. Že se zavedení EET zřejmě promítlo i do zdražení potravin a služeb, to už na první pohed občanům být zřejmé nemusí. Stejně jako zavírání venkovských hospod a mnoha provozoven. Jak je to s tím „ulehčením“, vědí živnostníci sami. Administrativní povinnosti, sankce, likvidační zajišťovací příkazy. Ministryně financí Alena Schillerová chce teď také rozšířit takzvanou doplňkovou pokutu ve výši půl milionu korun tak, aby ji mohlo dostat více lidí. Schválený návrh ministerstva financí navrhuje, že pro uložení pokuty doplňkové již nebude potřeba nejprve udělovat pokutu základní od jednoho do 50 tisíc korun.

Babiš také prohlásil: „Já skutečně euro nechci.“ Sice jsme se k tomu kdysi dávno zavázali, ale „jsme svrchovaný stát“. Odmítá také představy dvourychlostní Evropy, protože my máme správnou rychlost.

Jaký bude další osud ministra Ťoka se moderátorovi z Babiše dostat nepodařilo. Výrok o tom, že se doufalo, že do 16. prosince nebude sněžit, považuje za „maximálně nevhodný“. Ťok je prý na firmy „příliš hodný“.

„Můj styl řízení je všeobecně známý,“ řekl. „Jsem velice náročný.“ Jako premiér prý jde příkladem, pokud jde o nasazení. Rekonstrukce vlády možná bude, ale neřeší, kdy. „Jestli bude rekonstrukce vlády v roce 2019, vyloučit to nemůžu.“ „Já určitě budu mluvit s jednotlivými ministry.“ To snad ani nebude třeba. O svém konci se dozví včas z Lidových novin nebo Mf Dnes.

Zasahování komunistů do podoby vlády se prý nekoná ani se nečeká až po sjezdu ČSSD, aby to Hamáček zřejmě neměl moc těžké. Je potřeba oddlužit lidi v exekucích, aby se mohli vrátit do práce. A oddechnout si zřejmě může Jan Faltýnek, protože má prý Babišovu podporu. Babiš pořád někomu dává podporu, než dotyčného někam odsune.

Takže situace je oficiálně skvělá. Tak doufejme, že evropská ekonomika, kterou táhnou země s eurem a migranty, nás bude ještě chvíli jednorychlostně táhnout.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Není zde článek celý?