Barrandovský Soukup tvrdí, že mít úvěry je normální. Jenže ne tak vysoké

Jaromír Soukup, podnikatel a všestranný moderátor se rozhodl vrhnout do politiky. Vadou na kráse dalšího spasitele národa je, že jeho firmy dluží stovky milionů korun.

Například vydavatelství Empresa Media v roce 2017 měla dluhy ve výši 887 milionů korun. Společnost Barrandov Televizní Studio je na tom už tak, že dluhy převýšily celkový majetek, a to o 114 milionů. Mediální agentura Médea má po splatnosti stamilionové závazky.

Na tyto Soukupovy potíže se zaměřili v pořadu České televize 168 hodin. Soukup tvrdí, že je všechno v normě: „Mít úvěry na provoz a investice je úplně normální věc a mají je skoro úplně všechny firmy. Pokud tedy nemají takové zisky, aby jim stačily na investice a na celoroční provoz. Ostatně kdyby to tak nebylo, tak by se celý ten bankovní sektor mohl jít klouzat.“

Pro pořad 168 hodin analyzoval celou věc děkan Fakulty financí a účetnictví Vysoké školy ekonomické Ladislav Mejzlík. Ty dluhy jsou prostě moc velké: „Platí to jen do té doby, dokud úvěry nepřesáhnou váš majetek. Pak se dostanete do úpadku, protože máte problémy se splácením úvěrů.“ „A pokud se kombinují ještě dvě nepříznivé věci, to znamená splácení dluhů po splatnosti nebo jejich nesplácení s velmi vysokými úvěry, tak to je dohromady kombinace, která je velmi nepříjemná.“

Zdá se, že teď kolem Soukupových firem budou kroužit různí magnáti, kteří by si možná svá impéria obohatili třeba o nějakou tu televizi. Kde by pak Soukup vedl svůj politický boj, je samozřejmě otázka.

Více na webu ČT ZDE.

Není zde článek celý?