Britský tisk: Londýn potichu vyjednává o odkladu brexitu

Velká Británie potichu vyjednává s Bruselem o možnosti odkladu brexitu. S odvoláním na unijní zdroje to napsal britský list The Daily Telegraph. Vláda Theresy Mayové to ale odmítá přiznat. Oficiálně stále trvá na tom, že Spojené království opustí Evropskou unii 29. března.

Deník se zprávou přišel poté, co konzervativní poslankyně a náměstkyně ministra pro kulturu, média a sport Margot Jamesová jako první z lidí blízkých kabinetu připustila, že odklad termínu brexitu je možná nevyhnutný.

Parlament ve Westminsteru měl původně hlasovat o brexitové dohodě 11. prosince. Mayová ale kvůli obavám z neschválení dokumentu rozhodování odložila. Nový termín hlasování je plánovaný na příští týden.

Vystoupení Londýna z evropského bloku se řídí článkem 50 lisabonské smlouvy. Podle Soudního dvora EU může Londýn brexit jednostranně odvolat, případně ho po dohodě s dalšími členskými státy odložit. Podle The Daily Telegraph nyní Londýn zvažuje odklad kvůli obavám, že se nepodaří včas realizovat brexitovou dohodu, kterou Mayová s Bruselem vyjednala.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Není zde článek celý?