Britští poslanci nepřijali pozměňovací návrh, který by umožnil odložení brexitu

Britští poslanci nepodpořili pozměňovací návrh, který by v případě, že se do 26. února premiérce Therese Mayová nepodaří přemluvit parlament k podpoření dohody s EU, umožnil odložení brexitu až na devět měsíců, vyloučil by variantu vystoupení země z EU bez dohody a nenutil by Skotsko vystupovat z EU proti jeho vůli.

V současnosti se poslanci i vláda snaží dostat ze slepé uličky, projednávají proto několik důležitých úprav speciálního technického dokumentu o brexitu, který navrhla premiérka.

Pozměňovací návrh, který předložila Yvette Cooperová z Labouristické strany a konzervativec Nick Boles, předpokládal, že parlament v případě, když do 26. února nepodpoří návrh premiérky, bude moci Mayovou zavázat, aby požádala EU o odložení brexitu do 31. prosince, čímž by se Velká Británie vyhnula vystoupení z EU 29. března bez dohody. Pro návrh hlasovalo 298 poslanců, 321 jich bylo proti.

Británie by měla opustit EU už 29. března. K nejpravděpodobnějším variantám rozvoje událostí patří vystoupení z EU bez dohody (což může mít ničivé důsledky pro hospodářství země), odložení data brexitu či provedení nového referenda o odchodu z EU.


Není zde článek celý?