Brusel dnes dostane podklady k auditu dotací pro Agrofert

Ministerstvo zemědělství zasílá Evropské komisi podklady ke zkoumání unijních dotací vyplacených holdingu Agrofert. Popisuje v nich například přípravu pravidel a vyhlašováni výzev Programu rozvoje venkova, seznam dotací poskytnutých podnikům ve skupině Agrofert nebo údaje o kontrolách dotací.

Auditoři vyslaní Bruselem přijedou do Česka v polovině měsíce. Důvodem je podezření úřadů Evropské unie, že současný český premiér Andrej Babiš, který v roce 2017 uložil Agrofert do svěřenských fondů, je kvůli dotacím pro koncern ve střetu zájmů. Auditoři budou kontrolovat projekty od roku 2012 a výdaje od předloňského roku.

Babiš neustále opakuje, že ve střetu zájmů tvrdí. Argumentuje tím, že na Agrofert už nemá žádný vliv. Studie vypracovaná právníky Evropské komise přitom dospěla k závěru, že český premiér z fungování Agrofertu nadále profituje. Podle zprávy evropských právníků, která koncem listopadu unikla do médií, hrozí, že Česko bude muset vrátit přinejmenším část z dotací proplacených Agrofertu. Může jít o více než dvě miliardy korun.

Evropský parlament v prosinci jasnou většinou odhlasoval rezoluci, která vyzývá k zastavení dotací pro Agrofert. Státní zemědělský intervenční fond neproplatil Agrofertu žádný nový projekt z evropského Programu rozvoje venkova od 2. srpna, od kdy platí nové unijní nařízení o střetu zájmů. Ostatním zemědělcům se dotace nadále vyplácejí.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Není zde článek celý?