Byly odhaleny tajné kontakty Severní Koreje

Delegace ze Severní Koreje na podzim 2018 tajně jednala v Kanadě. Tento týden o tom informovala televizní stanice CBC s odkazem na zdroje ve vládě.

Podle jejich informací severokorejská pětičlenná delegace do Ottawy dorazila na konci září. Schůzky různých úrovní probíhaly dva dny. Uvádí se, že kanadská strana je využila, aby postrčila proces jaderného odzbrojování Korejského poloostrova a také, aby upozornila na problémy v dodržování lidských práv.

Kdo konkrétně navrhl a organizoval tyto kontakty, není uvedeno. Kanadští úředníci však osobní schůzky přivítali, protože taková šance se nenaskytne každý den, poznamenal dále zdroj televizní stanice CBC.

Zdroj dodal, že v otázkách, které jsou podobné té korejské, Kanada postupuje ve spolupráci s nejbližšími spojenci. Zároveň se uvádí, že nehledě na podobné utajené kontakty, Ottawa nemění vzájemné vztahy s Pchjongjangem.

V roce 2010 Kanada a Severní Korea zrušily diplomatické vztahy. Omezení na dvoustranné kontakty byla zavedena po květnovém (pozn. 2010) potopení lodě jihokorejského námořnictva Čchonan, kdy zemřelo 46 jihokorejských námořníků. Mezinárodní skupina expertů zjistila, že na loď Čchonan vystřelila severokorejská ponorka torpédo.

Lídr KLDR Kim Čong-un v projevu u příležitosti příchodu roku 2018 uvedl, že Severní Korea se vydá na mírovou cestu. Od té doby se sešel s lídry Číny, Jižní Koreji a USA.


Není zde článek celý?