Čas si začít balit kufry? FT volá po demokratické a liberální perestrojce Západu

Profesor Oxfordu na stránkách Financial Times vyzval Západ k tomu, aby spustil vlastní verzi perestrojky, která má zachránit liberální demokracii. K této myšlence ho přivedla návštěva pracoviště Facebooku, kde zaměstnanci řešili, jaký obsah budou na platformě mazat.

Autor článku, profesor Timothy Garton Ash, spolu se svými kolegy z Oxfordu a Stanfordu pracuje na způsobu, jak se z Facebooku může stát lepší fórum, které bude podporovat svobodu projevu a demokracii.

„Naše doporučení zahrnují lepší kontrolu nad uživateli, zintenzivnění tzv. kontroly faktů pro boj s falešnými zprávami, a také zaměstnávání více lidí, kteří budou kontrolovat obsah spolu s regionálními experty, a nezávislý odvolací orgán,“ píše autor na stránkách FT.

Tato opatření Garton Ash označuje za součást nové perestrojky. Tento pojem podle něj odráží snahu Facebooku reagovat na vlnu kritiky, která zasáhla společnost poté, co „nedobrovolně přispěla k šíření projevů nesnášenlivosti a výzev ke genocidě v Myanmaru, online zneužívání žen a ruské dezinformační kampani, která nechvalně ovlivnila americké volby v roce 2016″.

Autor píše, že na návštěvě centrály Facebooku byl svědkem porady, na níž „se rozhodovalo o tom, co více než 2 miliardy lidí na světě budou moci na sociální platformě vidět“. Snahu udělat tento proces transparentním ho přivedla k myšlence, že celý západní systém potřebuje svou vlastní perestrojku.

Autor je přesvědčen, že na rozdíl od Gorbačovovy snahy reformovat Sovětský svaz bude tato perestrojka úspěšná.

„Sovětská perestrojka byla centralizovanou snahou reformovat komunistický systém, což je jeden z důvodů, proč selhala. Tato perestrojka Západu je ale snahou restrukturalizovat pluralistickou spolupráci mnoha zainteresovaných subjektů včetně vlád, parlamentů, podnikatelů, univerzit, nevládních organizací a jednotlivců,“ píše Garton Ash.

Podle něj je spolupráce těchto subjektů nezbytná k tomu, aby byl vyřešen problém obrovské nerovnosti, kterou přineslo rozrůstání finančního kapitalismu po svém triumfu v roce 1989.

„Na médiích visí velká odpovědnost informovat s nápaditým soucitem o někdy hrubých projevech frustrace těch, kteří se stali v naší společnosti vyloučenými,“ píše autor.

Perestrojku potřebuje celý „geopolitický Západ“, který se dostal do vážné krize s příchodem Donalda Trumpa k moci ve Spojených státech. Ten údajně uvažuje o vystoupení z NATO.

Autor je přesvědčen, že západní demokratická pluralistická perestrojka má mnohem více šancí na úspěch než centrálně řízená přestavba Sovětského svazu.


Není zde článek celý?