České zdravotnictví nejvíce trápí nedostatek zdravotních sester, myslí si Zeman i Vojtěch

Český prezident Miloš Zeman a ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (ANO) se shodli na tom, že největším problémem v českém zdravotnictví je nedostatek zdravotních sester. Informoval o tom portál novinky.cz.

V sobotu proběhlo v Lánech jednání, kterého se zúčastnil ministr zdravotnictví a český prezident se svým expertním týmem. Zúčastnění diskutovali například o postavení praktických lékařů, elektronizaci zdravotnictví či dostupnosti lékařů. Adam Vojtěch také zmínil, jak by bylo možné současnou situaci ve zdravotnictví zlepšit.

„V tomto roce chceme podpořit personál, který je nejvíce problematický a nedostatkový, a to jsou zejména zdravotní sestry ve směnném provozu a nižší zdravotnický personál,“ cituje portál slova ministra.

V letošním roce je podle ministra připraveno navýšení poplatku za tzv. směnnost, a to o 5 000 Kč. Navýšení se týká i sanitářů, u nichž bude tato částka vyšší o 2 000 Kč.

Portál dále píše, že se ministr na schůzi věnoval i plánované reformě, jejímž cílem je posílení pozice praktických lékařů.

„Měl by se starat o pacienty, měl by mít určitou ordinační dobu a případně sloužit pohotovosti v rámci nemocnic tak, aby možná trochu odlehčil přetíženým urgentním příjmům v nemocnicích,“ oznámil Vojtěch.

Dalším bodem v programu jednání byla elektronizace zdravotnictví, která je podle ministra také zapotřebí. „Byl prakticky jednotný názor, že je naprosto nezbytná. Byl oceněn projekt elektronického receptu,“ vyjádřil se k dané věci.

Vojtěch ale neopomněl ani problém s dostupností lékařů. Prezidenta Miloše Zemana a jeho tým dále seznámil s tím, v jaké situaci se dnes nachází systém veřejného zdravotního pojištění.


Není zde článek celý?