Chvíli vpravo, chvíli vlevo. Babiš by chtěl být pro všechny, ale má smůlu

Vláda Andreje Babiše prý bude pomáha živnostníkům. Po všech nehorázných úplatcích, které věnoval na to, aby si koupil voliče na levé straně politického spektra, si premiér uvědoml, že teď už preference jen tak neporostou. A tak by rád vyzkoušel, jestli by nezískal někoho napravo.

Babiš může živnostníkům nabízet cokoli. Ten skutečný problém ale nezmizí, protože zavedením elektronické evidence tržeb a kontrolního hlášení podnikatele a jejich firmy vystavil pouze buzeraci, byrokracii a šmírování. A nějak se nezdá, že by se na tom mělo něco měnit.

Co je však ještě zásadnější? Zneužívání zajišťovacích příkazů. Jejich počet od doby, kdy se stal Babiš ministrem financí, skandálně narostl. A to může znamenat hned několik věcí: Před rokem 2014 se nepodvádělo, před rokem 2014 úředníci nic nedělali, nebo na ně před rokem 2014 nikdo netlačil, aby tento nástroj v takové míře používali.

Zajišťovací příkazy zasahují do ústavního práva na soudní ochranu soukromého vlastnictví. Tuto věc však Babišova finanční správa vzala a udělala z ní způsob, jak rychle vybírat daně. Ať to zničí život komukoli. Bez ohledu na spravedlnost nebo oprávněnost takových kroků. Stačí podezření. A někdy ani to ne.

Babiš bude v příštích měsících předstírat, že se stal ochráncem podnikatelů. Jenomže oni dobře vědí, kdo se k nim jak zachoval. A to nejen ti, kteří kvůli státní buzeraci už žádnými podnikateli nejsou, vědí to všichni, kdo vnímají, jak se v posledních pár letech změnila situace pro svobodné podnikání. Někde se stalo téměř nemožným.

Andrej Babiš by byl samozřejmě rád, kdyby jeho preference dál stoupaly. Ale několika vágními návrhy hlasy z pravého spektra nezíská. Protože politika „pro všechny“ neexistuje. Demokratická politika je totiž založená na pluralitě a zastupování zájmů konkrétních skupin obyvatel. Jenomže to člověk, který politiku hodnotí podle zisků holdingu Agrofert a filmu Matrix, může těžko vědět.

Není zde článek celý?