Čína ignorovala americké sankce proti Venezuele

Čína bude i nadále spolupracovat s Venezuelou navzdory americkým sankcím. Oznámil to zástupce Ministerstva zahraničních věcí Čínské lidové republiky Keng Šuang.

Podle jeho slov bude spolupráce vytvořena na základě rovnosti, vzájemné výhody a společného rozvoje. Navíc poznamenal, že Čína a Venezuela jsou již dlouho obchodními a ekonomickými partnery.

Rezort se také postavil proti jednostranným americkým sankcím proti Caracasu.

„Historie ukázala, že vnější zasahování nebo uložení sankcí pouze komplikuje situaci a nedokáže to problém vyřešit,“ uvedl Šuang.

Dříve, 29. ledna, bylo zjištěno, že Washington zpřísnil omezující opatření proti Venezuele. Americké ministerstvo financí zablokovalo aktiva státního ropného podniku PDSVA v hodnotě sedmi miliard dolarů.

V říjnu roku 2016 bylo oznámeno, že dvě největší ropné společnosti v Číně, China National Petroleum Corporation (CNPC) a China Petrochemical Corp, odmítly koupit íránskou ropu. Podle analytiků může mít rozhodnutí dva hlavní důvody: tlak ze strany Spojených států, které zavedly sankce proti Íránu a snížení cen na saúdskou ropu. Dříve Peking podporoval Teherán a postavil se proti omezením vůči islámské republice.


Není zde článek celý?