Čína staví největší světový systém, který má varovat před zemětřesením

Do roku 2022 mají čínští vědci a inženýři v plánu dokončit stavbu toho největšího a nejvyspělejšího systému varování před zemětřesením na světě, který jim budou ostatní země závidět. Informovala o tom televizní stanice CGTN.

Účastníci projektu uvedli, že specialisté v současné době instalují po celé zemi více než 15 tisíc senzorů, které budou propojeny do jedné jediné sítě. Očekává se, že v případě otřesů senzory okamžitě vyšlou elektrické impulzy do řídícího centra. Poté bude lidem, kteří žijí v potenciálně nebezpečných oblastech, odeslána na chytré telefony výstraha.

Čínští vědci tvrdí, že tento výstražný systém je schopen velmi rychle lidi upozornit na možné nebezpečí a dát jim potřebný čas, aby například opustili prostory před tím, než se seismické vlny dostanou na povrch.

Podobné systémy již fungují v Japonsku a na západním pobřeží Spojených států. Podle Li Shan Ju, jednoho z projektantů, bude čínský systém mnohem pokročilejší. Li Shan Ju tvrdí, že se bude jednat o největší síť pro pozorování zemětřesení na světě, která je mnohem více integrovaná než systémy v Japonsku a v USA.

K nejsilnějšímu zemětřesení došlo v posledních desetiletích ve městě S‘-čchuan, a to 12. května roku 2008. Zemětřesení dosáhlo 8. stupně Richterovy škály. Při neštěstí zemřelo či beze stopy zmizelo 87 150 lidí. Celkem 374 tisíc lidí bylo zraněno a miliony lidí zůstaly bez střechy nad hlavou. Ekonomické škody přesáhly jeden bilion juanů (asi 150 miliard dolarů).


Není zde článek celý?