Do vedení ANO míří neúspěšný pražský lídr Stuchlík. Kolegy označil za kmotry

Petr Stuchlík nevybojoval pro Andreje Babiše Prahu | FOTO: FB P. Stuchlíka

Neúspěšnému lídrovi ANO na pražského primátora Petru Stuchlíkovi sebevědomí nechybí. Rozhodl se kandidovat do vedení hnutí, přičemž patrně spoléhá pochlebování Andreji Babišovi. Pomůže mu znovu vyšplhat se nahoru navzdory pražskému ANO, které podle Stuchlíka kmotrovatí?

V letošním roce se uskuteční několik volebních sněmů parlamentních stran a hnutí. V některých se bude přepřahat, protože Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL) a Petr Gazdík (STAN) oznámili, že v čele svých stran končí. Někde může být živěji, zejména na březnovém sjezdu ČSSD, kde se odehraje střet mezi hamáčkovci a zemanovci v čele s Jiřím Zimolou, kteří momentálně vnitřně oslabují, a není jasné, jak se to odrazí v dalším směřování vládní strany.

Faltýnek, nebo Vokřál?

Nejbližší volební sněm čeká v únoru hnutí ANO, kde už probíhají regionální nominace. Zatímco pozice předsedy a majitele hnutí Andreje Babiše je neotřesitelná a půjde jen o to, zda jeho marketéři zorganizují hlasování tak, aby neměl kim-ir-senovských 100, ale „jen“ 98 procent, zajímavější může být boj o další posty ve vedení.

Významově jde v první řadě o to, zda obhájí funkci první místopředseda a protřelý sněmovní aparátčík Jaroslav Faltýnek, jehož akcie loni u Andreje Babiše klesly poté, co se snažil neúměrně rozšiřovat svůj vliv na ministerstvu dopravy a na pražském magistrátu.

Jeho vyzyvatelem bude bývalý brněnský primátor Petr Vokřál, který sice s sebou nevleče tak pestrou minulost jako bijec tvrdého jádra Agrofertu, ale nemá zase tolik zákulisních zkušeností. Třetí dosavadní zájemkyně, středočeská hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová, bude v této partii zjevně jen do počtu.

Pražský propadák

V posledních dnech však v této souvislosti rozčeřilo hladiny zájmu jiné jméno, a sice kandidáta ANO na post pražského primátora Petra Stuchlíka. Bývalý majitel finančně poradenské společnosti Fincentrum byl na pražskou kandidátku dosazen přímo Andrejem Babišem, a odsunul tak z čela Patrika Nachera, který uspěl v primárkách.

Loni v létě tak vyvrcholily spory mezi šéfem ANO, primátorkou Adrianou Krnáčovou a okruhem významných pražských spojenců Jaroslava Faltýnka. Čtyři z nich v čele s tehdejším šéfem zastupitelského klubu Haškem a radním Grabeinem Procházkou byli přes noc odstraněni z kandidátky, což už v té době zanechalo hluboké šrámy.

Tato čistka však Babišovi nevyšla, jelikož považoval úspěch v Praze za klíčový pro hodnocení komunálních voleb. Přestože hnutí ANO v Praze investovalo plnou třetinu z celkových nákladů 130 milionů korun na volební kampaň, protěžovaný Stuchlík, jehož billboardy s Babišem stály na každém rohu, skončil až pátý ziskem pouhých 15,3 procenta hlasů.

Podezřelý týpek, Babišův ksicht

Dnes se Petr Stuchlík znovu a velmi vehementně hlásí o slovo. Ačkoli se má stát členem ANO teprve krátce před sněmem, netradičně rozeslal sebechvalný dopis členům hnutí s žádostí o podporu při volbě do předsednictva. Podle svých slov se rozhodl bojovat, jelikož není zbabělcem, který se bojí jít s kůží na trh.

Z respektovaného podnikatele a údajného miláčka nezávislých médií se prý přes noc stal „podezřelý týpek, co přešel na druhý břeh a co pomáhá tomu Babišovi. Odteď jsi ten Babišův ksicht, Petře. Co se divíš, že po Tobě jdeme?!? Mnohokrát jsem si tuto větu vyslechnul,“ popisuje sebelítostivě svoje rozpoložení.

Stuchlík se však pustil i do hodnocení hnutí ANO. „Primátorku semlely vnitřní boje, zákulisní boje o koryta však novou tvář nepřinesly,“ čímž se mimovolně distancoval i od současného předsedy pražského zastupitelského klubu a poslance Patrika Nachera.

Často vidíme ty, co kmotrovatí

„Poznám dobré lidi, na nichž se dá stavět,“ pokračuje Stuchlík. „V pražském i mimopražském ANO je jich mnoho. Jasně, často vidíme právě ty, co nově nabytou moc nezvládli a trochu nám kmotrovatí. Zákulisní hráče, chytré malé alibisty. To potká každou stranu, každého, kdo musí přežít svůj úspěch,“ dodává.

„Věřím, že jsem vám dokázal, že jsem pro vás připraven tvrdě pracovat. Že se nestydím za své názory, že se nestydím za své hnutí, že se nestydím za našeho předsedu,“ uzavírá s tím, že bude kandidovat do předsednictva hnutí ANO. Situace je prý dnes úplně jiná než loni v červnu v době jeho nominace. „Tehdy jsem byl překvapení, ale teď mě kolegové znají a mé rozhodnutí je reakce na poptávku zespodu,“ tvrdí.

I když je v hnutí ANO možné všechno, na této aktivitě překvapuje míra sebevědomí, jak neúspěšný lídr svrchu mistruje své kolegy, a zároveň nulová sebereflexe za debakl ve volbách, ačkoli měl, na rozdíl od soupeřů, k dispozici neomezené prostředky.

Nechápu, odkud se bere jeho potřeba

O jeho podivném chování svědčí i reakce předsedy pražské organizace Jana Říčaře, který o Stuchlíkově iniciativě předem nevěděl a zaskočila ho. Je přitom pikantní, že o místo v předsednictvu usiluje i on sám.

„Mě to velmi překvapilo. Nominační procesy už jsou měsíc a půl v běhu a tehdy se řešili jednotliví kandidáti. Já jsem na začátku svou kandidaturu oznámil a získal jsem podporu naprosté většiny organizací,” řekl Říčař serveru Novinky. „Nebudeme drolit síly a určitě budeme za Prahu vysílat jen jednoho kandidáta. Svou nominaci určitě stahovat nebudu. Nechápu, odkud se Stuchlíkova potřeba bere,“ dodal, ale vysvětlení může být poměrně jednoduché.

Odveta pražskému ANO?

Andrej Babiš svého protekčního koně po volebním propadáku podržel, dokonce ho pochválil a veškerou odpovědnost přehodil na pražskou organizaci ANO. Ta se nečekaně vzepřela a naopak viděla část podílu neúspěchu v direktivní nominaci lídra na poslední chvíli i v působení samotného premiéra. Jejich vztahy se octly na bodu mrazu zvláště poté, co pražští rebelové ignorovali apel šéfa hnutí, aby celé vedení rezignovalo.

Volební sněm ANO tak znovu může ukázat, jak to v hnutí chodí. Podle dosavadních zvyklostí lze předpokládat, že rozhodne Babišův rozmar. Pokud usoudí, že Stuchlíkova volba do vedení bude součástí pomyslné odvety vzpurné pražské organizaci, je úplně jedno, na čem se usnese. Stejně jako bylo úplně jedno, koho si vybere do čela kandidátky.

Ambiciózní Stuchlík si to uvědomuje a předvádí čítankový kariérismus. Nadbíhá kmotrovi kmotrů Babišovi a špiní svoje kolegy, po jejichž zádech se chce vyšplhat nahoru. Možná mu to vyjde. Možná následně skončí i ve vládě, protože se uvolňují místa ministra dopravy a možná i vyšetřované ministryně pro místní rozvoj. Je to opravdu „podezřelý týpek“, protože pochybný je už samotný styl, jak chce v politice prorazit.

Není zde článek celý?