Dokonalá absurdita: Miliardář Passer brání Babiše v kauze Čapí hnízdo jako světce. Vnukl mu to Bůh?

Miliardář a developer Radim Passer se v rozhovoru pro Český rozhlas zásadně postavil za Andreje Babiše, kterého obdivuje, protože prý nekrade. Kromě své víry v Babiše chová Passer také silnou víru v Boha a jako člen církve Adventistů sedmého dne posuzuje své devoleperské projekty i svojí finanční podporu politickým subjektům hluboce prožívanými morálními kritérii a zkoumáním Boží vůle. Passer je výrazným sponzorem hnutí ANO, které podpořil více, než dříve jiné strany. Je zjevné, že mu to vnukl Pán.

Radim Passer má v kauze Čapí hnízdo jasno: „Není to žádná korupce. Je to projekt, za který by měla rozumně vzdělaná Česká republika tleskat. Z ruiny, která stojí na tahu z Prahy do Českých Budějovic, někdo z vlastních peněz vybudoval něco, co slouží veřejnosti. Projekt, kde umrtvil více než miliardu soukromých peněz, a každý rok do toho investuje další miliony,“ sdělil Passer.

Passer se tak zařadil k jiným miliardářům, kteří drží s Babišem basu a nenapadne je, že třeba při záchraně starých objektů nejsou peníze z Evropské unie stejně dostupné pro všechny, kteří nemají vybudovaný aparát pro žádosti o dotace.

Dalším takovým miliardářem je Radim Jančura, který v březnu minulého roku řekl pro E15, že Babiš sice udělal trik, ale neměl by za to pykat, protože to tak dělala spousta jiných podnikatelů. Jančura doslova řekl: „Čapí hnízdo je stará minulost. Kdyby všichni podnikatelé měli pykat za podobné triky, a já jich znám spoustu, přišli bychom o tisíce nejvyšších byznysmenů v Česku. To by byla genocida.“

Jančurovi to zřejmě nevnukl Bůh, ale jeho cit pro správný vítr a také nechuť k demokratickému systému, který rád zpochybňuje. Podobnou inklinaci projevil miliardář Tomáš Pitr, který má s kriminálními delikty vlastní zkušenost.

Pitr se zastal Babiše na serveru Aktuálně takto: „Evropská unie vám nakáže – obrazně řečeno – že musíte být černovlasý, abyste dostal peníze. Jelikož jste blonďák, tak jdete k holiči a obarvíte si vlasy načerno, abyste podmínkám vyhověl. To je i tento případ. Je to podvod? Úprava formuláře, abych vyhověl nesmyslným požadavkům EU, mi jako diskvalifikace pro politickou funkci nepřijde.“

Současná ministryně Babišovy vlády Marta Nováková brání Babiše zcela shodně, jako Jančura a Pitr. I ona si myslí, že šlo o trik, ale docela normální: „To trestní stíhání samo o sobě není zcela relevantní. Myslím si, že takto se v té době chovala velká většina podnikatelů, kteří žádali o dotace, a ti trestně stíháni nejsou,“ řekla ministryně Marta Nováková v rozhovoru pro DVTV.

Tak tady to máte, milí čtenáři. Když nějaký podvod při vyplňování dotazníku a přepsání firmy na bílé koně dělá hodně podnikatelů, tak už to není relevantní trestný čin, ale jen takový obecně přijatelný trik. Radim Passer se od Pitra, Jančury a Novákové liší tím, že je jakožto věřící mnohem zásadovější. On si nemyslí, že v případě vyšetřovaného dotačního podvodu předsedy vlády šlo o nějaký trik, který dělají všichni, ale prostě o dobrou akci od začátku až do konce.

Možná to čerpání dotace na Čapí hnízdo, která byla určená pro menší firmy, vnukl svatému Andreji Babišovi také přímo Pán.

Není zde článek celý?