Estonsko prozradilo, jak Evropané za sankčních podmínek „obchodují“ s Ruskem

Ředitel estonské dopravní společnosti Parme Trans, Jurij Šechovcov, promluvil o tom, jaké triky využívají zahraniční podnikatelé k prodeji svých výrobků do Ruska, aby obešli sankce. Informoval o tom portál Sputnik Estonsko.

Podnikatel vysvětlil, že všechny dopravní společnosti, včetně těch z Estonska, působí na svých specifických trasách a fungují na základě svých schémat a smluv, které jsou založeny na interakci se zákazníky.

V současné situaci, kdy evropské podniky působí za podmínek protiruských sankcí a různých protiopatření proti Rusku, se používají i schémata pašování.

Podle Šechovcova jsou holandské květiny dodávány do Ruska jako marocké, jelikož dovoz květin z Nizozemska do Ruska je zakázán. Také polské brambory úspěšně překročily hranice Ruské federace pod běloruskou značkou.

„Podívejte se, co se děje na hranicích Běloruska a Ruskem. Asi 99 % zboží je pašováno,“ uvedl Šechovcov a dodal, že podle dokumentů rostou v Bělorusku dokonce banány a pomeranče. Kromě toho daná republika produkuje více brambor, než by v zásadě mohla.

„Bělorusové na tom vydělávají. Vozí polská jablka, polské vepřové maso či polské brambory pod značkou vlastních výrobků,“ domnívá se ředitel Parme Trans.

Moskva v létě roku 2014 uvalila embargo na dovoz některých druhů zemědělských produktů, surovin a potravin ze zemí, které přijaly protiruské sankce. Zákaz zahrnoval maso, klobásy, ryby a mořské plody, zeleninu, ovoce a mléčné výrobky.

V té době ruský ministr zemědělství Alexander Tkačov opakovaně uvedl, že výrobky, které spadají pod ruské obalové embargo, se stále dostávají do země přes území Běloruska.


Není zde článek celý?