EU uzákonila sankce proti zpravodajské službě Íránu

EU přistoupila na uzákonění sankcí proti zpravodajské službě Íránu za spiknutí s cílem vražd na území Evropy, oznámil ministr zahraničí Dánska Anders Samuelsen.

„Závažný den pro evropskou zahraniční politiku. EU právě přistoupila na uzákonění sankcí proti íránské zpravodajské službě za její spiknutí s cílem vražd na evropském území. Výrazný signál ze strany EU o tom, že nestrpíme podobné chování v Evropě,“ napsal Samuelsen na Twitteru.

V listopadu 2018 souhlasili ministři zahraničí EU na jednání v Bruselu s projednáním otázky rozšíření sankčního seznamu vůči Íránu kvůli skandálu v Dánsku.

Dánsko odvolalo dříve svého velvyslance z Teheránu v souvislosti se zprávami o nezákonné činnosti íránských tajných služeb v zemi. Hlava dánské Zpravodajské a bezpečnostní služby (PET) prohlásila, že íránské tajné služby připravovaly atentát na území Dánska. V Teheránu tato obvinění zamítli. Íránské MZV předvolalo dánského velvyslance a vyjádřilo mu protest v souvislosti s prohlášeními o činnosti íránských tajných služeb v zemi.

Evropská diplomatická služba dříve oznámila, že po dánském obvinění Teheránu Evropská unie i nadále podporuje Společný všeobsáhlý akční plán íránského jaderného programu a vypracování účelového finančního mechanismu, a že všechny ostatní otázky se mají projednávat seriózně, ale zvlášť o „jaderné dohody“.


Není zde článek celý?