Expert okomentoval nový rekord shutdownu v USA

Politolog Gevorg Mirzajan okomentoval pozastavení práce americké vlády kvůli rozpočtové nouzi, které překonalo historický rekord délky shutdownu.

„K shutdownu dochází tehdy, když strany nemohou zkoordinovat rozpočet. Republikánská a demokratická strana nemohou dosáhnout kompromisu. Tato situace sice není unikátní, ale nebyla také častá. Dříve se dokázali demokraté a republikáni domluvit. Teď ale vznikl mezi nimi vážný antagonismus, protože probíhá radikalizace americké společnosti a tedy i politických stran. Za Trumpa se to všechno vyostřilo, demokraté vedou proti němu válku a nejsou připraveni na kompromisy“, řekl.

Mirzajan podotkl, že v daném okamžiku je pro demokraty to hlavní „nikoliv zajistit blahobyt amerických občanů, ale zbavit se prezidenta“.

„Takže se vzepřeli demokraté na jedné straně a Donald Trump na straně druhé. V této situaci se drží svých zásad a nejenže se nemohli domluvit, ale začínají apelovat na voliče ve snaze přetáhnout je na svou stranu. Nejspíše, možná v dohledné budoucnosti, bude přece jen nějakého kompromisu dosaženo, avšak tvrdošíjná zásadovost na obou stranách způsobila, že shutdown trvá tak dlouho“, řekl v závěru expert.

Shutdown v USA dosáhl historického rekordu.


Není zde článek celý?